• DOLAR 7.408
  • EURO 8.995
  • ALTIN 441.482
  • ...
Erzen Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor

Batman Valiliği, Kozluk Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortak girişimleri sonucu Erzen Antik Kent ve Balıklı Göl’de bir buçuk ay önce başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Kozluk ilçesine bağlı Oyuktaş köyü Yeşilyurt mezrasında; 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğu tahmin edilen ve 11'inci yüzyıldan 14'üncü yüzyıla kadar bölgenin en önemli başkentlerinden biri olduğu anlaşılan, tarihte birçok medeniyete beşiklik eden ve Romalıların, Abbasiler’in, Eyyubilerin, Mervanoğulları'nın hüküm sürdüğü ayrıca Dilmaçoğulları Beyliği’nin de başkentliğini yapan tarihi “Erzen Antik Kenti ve Balıklı Göl” de devam eden arkeolojik kazılarda tarihi kalıntılara rastlanılması, kazı ekibini ve ziyaretçileri heyecanlandırıyor.

3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğu tahmin edilen Erzen Antik Kent’in tarihi ve kültürel değerinin yanında, antik kent sınırlarında bulunan Balıklı Göl’ün cilt hastalıklarında iyileştirici etkiye de sahip olduğu yöre halkı tarafından biliniyor.

6 arkeolog, bir sanat tarihçisi, bir restoratör ve 12 işçiden oluşan kazı ekibi tarafından yürütülen kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Kaymakam Osman Bilici, yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili uzman arkeolog Ahmet Güneş'ten bilgi aldı.

Bilici, birçok medeniyete beşiklik ve başkentlik yapan Erzen Antik Kenti ve Balıklı Göl’de devam eden arkeolojik kazılarda görülen her taşın, her duvarın, her buluntunun, her objenin büyük anlam ifade ettiğini ve tarihi kalıntılara rastlanılmasının kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.(Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir