• DOLAR 7.292
  • EURO 8.536
  • ALTIN 477.149
  • ...
Özbekistan'da skandal uygulama! Cami yasağı için hadis uydurdular

Başörtüsü yasağının ardından çocukların da camiye girişlerinin engellemesi için Özbekistan Dini Komitesi, hadis uydurdu. "Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın" şeklinde duyurulan hadis ile Müslümanların dini özgürlüklerine bir kez daha ket vuruldu.
Özbekistan'da İslam Kerimov'un ardından yerine gelen Mirzoyoyev skandal kararlarına bir yenisini daha ekledi. Başörtüsü yasağının ardından çocukların da camiye girişlerinin engellemesi için Özbekistan Dini Komitesi, hadis uydurdu. "Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın" şeklinde duyurulan hadis ile Müslümanların dini özgürlüklerine bir kez daha ket vuruldu.

Skandal yasağı Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TÜRKİSTANDER) Başkanı Burhan Kavuncu Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Kavuncu paylaşımda "Özbekistan'da 'Dini Komite' çocukları camiden menetmek için hadis uydurdu: "Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın." Bu, ibadetlerimizin mükemmel ve mescidlerin daimi oluşuna sebep olacakmış. Daha önce de velilere "çocuğum mescide gitmeyecek" yazısı imzalatılmıştı" ifadelerine yer verdi.

BAŞÖRTÜSÜNDEN SONRA CAMİ YASAĞI

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, çeyrek asırdan uzun bir süre Özbekistan'ı demir yumrukla yöneten İslam Kerimov'un 2016'da hayatını kaybetmesi ülkede bir dönüm noktası olmuştu. Aralık 2016'da gerçekleştirilen seçimleri kazanan Şevket Mirziyoyev, Özbekistan Cumhuriyeti'nin ikinci devlet başkanı olmuştu. Yaklaşık 3 senelik iktidarı döneminde iç politikada radikal bir değişim başlatan Mirziyoyev'in, Özbekistan'da dini özgürlüklerin gelişmesi için çaba sarf etmesi, ülkede yaşayanları umutlandırmıştı.

Mirziyoyev'in, insan haklarının iyileştirilmesi, dini özgürlüklerin güvence altına alınması gibi konularda önemli adımlar atmasına rağmen, geçen günlerde alınan skandal bir kararla ülkede başörtüsü ile sokakta dolaşmak yasaklanmıştı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir