• DOLAR 6.74
  • EURO 7.4
  • ALTIN 370.852
  • ...
Libya Dışişleri Bakanlığı Çin'den BAE'ye sattığı SİHA'lar için inceleme istedi

Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin'in BAE'ye SİHA satması ve bu hava araçlarıyla Libyalı sivillerin bombalanması konusunda inceleme başlatılması talebini içeren mektubun Trablus'taki Çin Maslahatgüzarına teslim edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Çinli diplomat, mektubun teslimi sırasında, ülkesinin daimi üye olarak BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasının sıkı bir takipçisi olduğunu ve Libya ile ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti.

Uluslararası meşruiyete sahip UMH, eylül ayında BAE'yi Libya'da yasal yönetime karşı darbe girişimini desteklediği gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyine şikayet etmişti. Trablus yönetimi aynı dönemde, BAE'ye ait savaş uçaklarının başkentin 450 kilometre doğusunda sivil stratejik hedefleri bombalayarak Halife Hafter güçlerine destek olduğunu duyurmuştu.

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri karşı operasyon başlatmıştı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir