• DOLAR 8.113
  • EURO 9.795
  • ALTIN 461.289
  • ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Endişeli misiniz?' sorusuna sert yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sky News’ten Alex Ford’un “ABD heyeti buraya geliyor, bunu için endişeli misiniz?” sorusuna, “Yok, niye endişeli olayım ki?” diyerek cevap verdi.
“Onlara ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine, Erdoğan şöyle konuştu: “Ben dimdik ayaktayım. Ben onlarla görüşmeyeceğim. Onlar karşıtlarıyla görülecekler. Ben Trump geldiği zaman konuşurum.”

Bunun üzerine Sky News kanalı ve haber ajansları, Erdoğan'ın Ankara'yı ziyaretlerinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmeyeceğini duyurdu.

Bu haberlerden sonra Mike Pence'in sözcüsünden "Pence, Erdoğan'ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Ankara'ya gidecek"açıklaması geldi,

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Fahrettin Altun'da twitterden yaptığı açıklamayla, Erdoğan'ın Pence'i kabul edeceğini duyurarak yanlış anlaşılmaları giderdi.

ABD ZİYARETİ

Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

13 Kasım'da yapılması planlanan ABD ziyaretine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Şu an itibarıyla Rusya ziyaretimizle ilgili olumsuz bir durum yok. Büyük ihtimalle o gerçekleşecek. Fakat Amerika ziyareti buraya gelecek olan heyetlerle yapılan görüşmelerden sonra değerlendirilecek olan bir durum. Kongredeki bu yapılan tartışmalar, müzakereler, konuşmalar, şahsım, ailem, bakan arkadaşlarımla ilgili bütün bu değerlendirmeler Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı çok büyük bir saygısızlıktır, haddini bilmemezliktir. Böyle bir durum karşısında tabii ki bunun değerlendirilmesinden daha doğru bir şey olamaz. Değerlendirip daha sonra kararımızı veririz" dedi. 

UEFA'NIN SORUŞTURMASI

UEFA'nın A Milli Takımımızın Arnavutluk ve Fransa maçlarında asker selamıyla gol sevinci göstermesi sonrası soruşturma başlatmasına ilişkin de Erdoğan, "Onu da şık bulmuyorum. Biraz futboldan anlarım. Böyle bir şey hayatta olmuş değil. Burada bir milli takımın bir milli bakışı var ve bunu oradaki bütün seyircilerle paylaşıyor. Bundan daha tabi, doğal bir şey olamaz. Buradan çok ciddi bir şey çıkacağını tahmin etmiyorum. Olsa olsa bir kınama yapabilirler" ifadelerini kullandı.

SGD ESAD İLE ANLAŞTI İDDİASI

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Esad rejimi ile anlaştığı iddialarının sorulması üzerine Erdoğan, "Rejimin SDG ile herhangi bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum. Burayla ilgili bizim Rusya ile daha önce bir anlaşmamız var. Sayın Putin ile bir araya geldiğimizde o haritaları, bunların Türkçesi, Rusçası hepsi var, kendilerinin önüne sereceğiz. Bizim zaten özellikle Münbiç'te olmak gibi bir derdimiz yok. Buradan terör örgütü PYD/YPG'yi çıkarmalarıdır. Bize bu sözü önce Sayın Trump verdi. Ne dediler? '90 günde biz burayı terör örgütünden boşaltacağız.' 1,5 sene oldu. Boşalttılar mı? Hayır. Bizim derdimiz bu toprakları sahiplerine teslim etmektir. Bize bunu verin gibi bir derdimiz yok" açıklamasında bulundu.

HALK BANK SORUŞTURMASI

ABD'de New York Güney Bölgesi Savcılık Ofisi'nin Halkbank hakkında iddianame hazırlamasına ilişkin Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu işlerin ne kadar duygusal olduğunun ayrı bir ifadesi. Güya bu iş kapatılmıştı. Şimdi bunu yeniden Güney New York Savcılığı açmak suretiyle hukuk dışı çirkin bir adım attılar. Onların atacağı adımları göreceğiz, ona göre de tedbirlerimizi olgunlaştıracağız."

Kaynak, global

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir