• DOLAR 7.965
  • EURO 9.436
  • ALTIN 489.061
  • ...
Bulgaristan'dan Volkswagen fabrikası için iki katı para

 Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik 9 Ekim'de başlattığı Kuzey Suriye Operasyonu Almanya ve AB tarafından kınanmış, Türkiye'ye yönelik silah satışlarının durdurulması gibi önlemler açıklanmıştı.

Volkswagen salı günü yaptığı açıklamada Türkiye ile ilgili mevcut gelişmelerin endişeyle izlendiğini ve yatırımla ilgili kararın ertelendiğini bildirmişti.

BULGARİSTAN FIRSATÇILIĞI
Alman otomotiv devi Volkswagen'in kuracağı yeni fabrika için yer arayışında Türkiye'nin en ciddi rakibi olan Bulgaristan, fabrika için vereceği devlet teşviki miktarını ikiye katladı.

TEKLİFİ 260 MİLYON EURO'YA ÇIKARDI
Başkent Sofya merkezli Bulgar otomotivciler birliğinin başkanı olan Bulgaristan'ın eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, "Volkswagen şirketine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro teklif etmenin bir yolunu bulduk" diye konuştu.

“AB KOMİSYONU İLE GÖRÜŞTÜK”
Üzerine demiryolu ve otoyol bağlantıları ile tramvay gibi altyapı eklendiğinde teklif miktarının 800 milyon euroya yükseldiğine dikkat çeken Plevneliyev, söz konusu devlet teşvik miktarı konusunda AB Komisyonu ile de görüşüldüğünü kaydetti. Plevneliyev, Türkiye'nin AB kurallarının dışına çıkarak teklifini yaptığını savundu. Plevneliyev, VW'ye iletildiğini, henüz bir yanıt almadıklarını da belirtti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir