• DOLAR 6.105
  • EURO 6.585
  • ALTIN 317.9
  • ...
Bitlis'te eğitimlerini tamamlayan 73 talebe icazetlerini aldı

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan icazet töreninin açılış konuşmasını yapan Oxin Medrese Müderrisi Şeyh Fethullah Ayte, ilimlerini tamamlayan 75 talebeye icazet vermenin mutluluklarını yaşadıklarını belirterek, bu mutlu günlerinde programlarına iştirak edenlere teşekkür etti.

Ayte, "Şeyh Fetullah El Varkanisi'den başlayıp günümüze gelen 150 yıllık bir medrese geleneğimiz var. Bu süre içerisinde eziyet, sıkıntı, sürgün görülerek bu gelenek sürdürüldü. Dedelerimiz Gaziantep'e, İzmir'e sürgün edildi, işkencelere maruz kaldılar. Ama yaşatılan bu zulümlere karşı hiçbir şekilde taviz verilmedi. Gündüzleri dağlarda talebelere gizli gizli ders vererek ilimin yayılmasına vesile olundu. Ama bugün imkânlar var. Babalarımız, dedelerimiz yetiştirdiği talebeleri köylere gönderirdi. 6 ayda bir talebesini gönderdiği köylere gider ve köylülerin memnun olup olmadığını öğrenirdi. Hamdolsun bu gün Oxin dışında da medreselerimiz var. Bu medreselerde ilim tahsil ediliyor." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının medreselere verdiği öneme dikkat çeken Bitlis Müftüsü M. Feysal Geylani, diyanet ve medreselerin birlikte hareket etmeleri için çalışmaların yapıldığını söyledi.

Program yapılan icazet töreninin ardından verilen ikram ile son buldu.

Programa, Bitlis Milletvekili Cemal Taşar, Bitlis İl Müftüsü M. Feysal Geylani, İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı Molla Enver Kılıçaslan, Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, bölgenin kanaat önderleri, alimler, müderrisler ve çok sayıda vatandaş katıldı. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir