• DOLAR 6.822
  • EURO 7.569
  • ALTIN 379.237
  • ...
Tehlike arz eden Unkapanı köprüsü yenilenecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tehlike arz eden Unkapanı Kavşağı’nı yenilemek için harekete geçtiğini açıkladı. Yapılan incelemede, köprünün altındaki kirişlerde araç çarpması sonucu kopma ve parçalanmalar olduğu, betonun içindeki demirlerin açığa çıktığı, bir kısmının kırıldığı, beton ve demirlerde küflenme meydana geldiği,  su kaynaklı hasar oluştuğu tespit edilmişti.

Eylül 2017’de ihale projesi yapılan “Unkapanı Kavşağı Uygulama Projesi” ihalede Eminönü – Alibeyköy Tramvayı’nın geçişinin dikkate alınmadığını belirlenmiş, bu nedenle de ihalenin iptal edilmesine karar verilmişti.

“Unkapanı Kavşağı ve Eminönü – Alibeyköy Tramvayı Tüneli” kapsamında, mevcut projenin 2 ay içinde revize edilmesi ve inşaat ihalesinin hızla tamamlanarak işin en kısa sürede tamamlanması kararı alındı.

Yapılan çalışmalara göre, köprü ve altgeçit imalatları öncesinde kavşak, dönel ada haline getirilerek, trafiğin aksamadan işlemesi sağlanacak. Projede kritik olarak görülen bölgenin altyapı deplasesi de İSKİ tarafından yapılacak.

İş kapsamında yapımı devam eden Eminönü – Alibeyköy Tramvayı’nın geçişi için 170 metre uzunluğunda 7 metre yüksekliğinde bir tünel inşa edilecek. Kavşaktan önce inşa edilecek tünelde yaya ve bisiklet yolu da olacak. Anayol ve kavşak kolları, yeni kavşak ve tünele göre yeniden dizayn edilecek. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir