• DOLAR 7.058
  • EURO 8.378
  • ALTIN 462.737
  • ...
Bakan Varank’tan iş insanlarına çağrı: Üretimden ve istihdamdan asla vazgeçmeyin

EKONOMİ SERVİSİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir'in Menderes İlçesinde İzmir Tekeli Organize Sanayi Bölgesi (İTOB) Ticaret Merkezi Temel Atma Töreni'ne katıldı. Varank’ın burada yaptığı konuşmasının bazı bölümleri şöyle oldu:

CARİ AÇIĞI 2 MİLYAR DOLAR AZALTACAK

“İlimizdeki Socar Özel Endüstri Bölgesi ve MOST Makine Münferit Yatırım Yeri, tam kapasiteyle üretime geçtiğinde, cari açığımızı yılda 2 milyar dolara yakın azaltacak. Tabi büyük yatırımların yanı sıra, istihdamda ve ihracatta elini taşın altına koyan KOBİ’leri de ihmal etmiyoruz. KOSGEB sadece bu sene İzmir’deki binlerce KOBİ'ye toplamda 65 milyon lira nakit destek verdi. Çağrılarımızı dikkatle takip etmenizi tavsiye ediyorum.”

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ PROGRAMI

“Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını makine sektöründe çağrıya açtık. 22 Kasım’a kadar başvurular devam edecek. Pek çok özelliğiyle beni de oldukça heyecanlandıran bu program, ülkemizde ilk defa uygulanıyor. Bu Programda fikirden ürüne varıncaya dek tüm desteklerimizi uçtan uca bir sistemle kurguladık. Alıcı ve satıcıyı aynı anda teşvik ederek; yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkân ve kabiliyetlerle üretimini hedefliyoruz. Böylelikle; hem cari açık verdiğimiz alanlarda üretim kapasitesini geliştirecek hem de ileri teknolojili ürünlerde sıçrama yapabileceğimiz fırsatlar oluşturacağız.”

ÇAĞRILARI YANITSIZ BIRAKMAYIN

“Desteklenecek yatırımlar, stratejik yatırım teşviklerinden faydalanacak. Yatırım tutarı 50 milyon lirayı aşarsa, proje bazlı teşviklerimiz devreye girecek. Türkiye’de yerleşik olmak kaydıyla, tüm yabancı yatırımcılar da programa başvurabilir. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı için Bakanlığımızın tüm kaynaklarını seferber ettik. Kalkınma Ajansları, KOSGEB ve TÜBİTAK eş güdümünde programı yürüteceğiz. Sizi üretime ve istihdama daha yoğun bir şekilde teşvik etmek adına yanınızda olmaya devam edeceğiz. Siz de, açtığımız bu çağrıları lütfen yanıtsız bırakmayın. Programlarımıza başvurun. Ekonomik bağımsızlığı, sizlerin üretme azmiyle kazanacağız.”

ÜRETİM VE İSTİHDAMDAN ASLA VAZGEÇMEYİN

“Özellikle iş insanlarımızın ekonomiye daha çok güvenmesi gerekiyor. Üretimden ve istihdamdan asla vazgeçmeyin. Türk Lirasının arkasında durun. Dış şokların sebep olduğu kur dalgalanmaları, sizi Türk Lirasından asla uzaklaştırmasın. Görüyorsunuz, ekonomiyi güçlendirecek adımları atarken aynı zamanda bölgemizdeki meydan okumalarla da mücadele ettik, ediyoruz bundan sonra da devam edeceğiz.”

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir