• DOLAR 7.464
  • EURO 9.024
  • ALTIN 438.14
  • ...
Avustralya'nın en işlek caddesinde sigara yasağı

Avustralya'da Melbourne Belediyesi, Yerel Faaliyetler Kanunu kapsamında aldığı kararla her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği kentin merkezi konumundaki Bourke Caddesi ile yayaların yoğun olarak kullandığı 11 noktada, tütün mamullerinin kullanımını yasakladı.

"BOURKE CADDESİ'NDE RAHAT NEFES AL"

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında yedi kez üst üste birinci seçilen kentte, "Bourke Caddesi'nde Rahat Nefes Al" sloganıyla alınan karar, 4 Ekim'de yürürlüğe girdi. Yasaklar çerçevesinde caddelerin girişindeki güvenlik bariyerlerine, elektrik direklerine, çöp kutularına, panolara ve yerdeki parkelere İngilizce'nin yanı sıra Arapça ve Çince uyarılar yerleştirildi.

390 LİRA CEZA KESİLECEK

Avustralya'nın en kalabalık ikinci şehri ve Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne'de, sigara yasağına uymayanlara 100 Avustralya doları para cezası (yaklaşık 390 lira) verilecek. En düşük sigara paketi fiyatının 20 dolardan başladığı ülkede; havaalanlarında, toplu taşıma araçlarında, hükümet binaları, plajlar, bazı caddeler, hastane girişleri gibi birçok alanda sigara yasağı uygulanıyor.

KENT SAKİNLERİ UYGULAMADAN MEMNUN

Bourke Caddesi'ne alışverişe geldiklerinde sigara dumanından rahatsız olduğunu dile getiren Lynn Vorne, "Çok mutluyum çünkü sigara kullanmıyorum. Yanımda fütursuzca sigara içenlerden rahatsız oluyordum. Yani sigara içenler olmadığı için mutluyuz, çok mutluyum." ifadesini kullandı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir