• DOLAR 6.822
  • EURO 7.569
  • ALTIN 379.237
  • ...
Siyer Vakfı Hicri 1441 yılını 'Aile Yılı' ilan etti

Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen programda Aile Yılı boyunca yapılması planlanan programlar tanıtıldı.

Nuruosmaniye Camii İmam Hatibi Hafız Fatih Kaya'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya, yıl boyunca "Dünyadaki Cennet Aile" başlığı altında yapılacak projelere değindi.

Kaya, alanında uzman akademisyen ve hocaların katılımıyla gerçekleştirilecek Aile Medresesi programları, hanımlara özel olarak gerçekleştirilecek Aile Danışmanlığı Konferansları, Ankara Siyer Derneği'nin düzenleyeceği Sümeyra b. Ubeyd Hanım Akademisi gibi müfredatı bu yıla özel olarak hazırlanan programlar hakkında bilgiler verdi.

Program kapsamında Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım da "Dünyadaki Cennet Aile" başlıklı bir konferans gerçekleştirdi.

"Aileler bozulduğu için toplum bozuldu"

Günümüzde her alanda yaşanan en ciddi sorunun insan kalitesi problemi olduğunu belirten Yıldırım sorunun kaynağına dair şunları söyledi:

"Ufak bir imtihanla karşılaştığımız anda insanlığımızı ne kadar koruyabiliyorsak bu bizim kalitemizi gösterir. Günümüzde kaybettiğimiz en büyük değerlerden biri de insanlık kalitemiz. Peki, kaybettiğimiz bu insan kalitesini nerede arayacağız? Bugün insanlık bozulduğu için ümmet bozulmadı. Ümmet-i Muhammed insanlığın mayasıdır. Aksine Ümmet-i Muhammed bozulduğu için insanlık bu halde. Aynı şekilde ailelerimiz bozulduğu içinse ümmetimizin hali budur."

Bugün yaşanan olumsuzlukları konuşunca her zaman suçun başkalarına atıldığına dikkat çeken Yıldırım, "Ailelerimiz bizim mekteplerimizdir. Eğer ailelerimiz gerçekten Hz. Musa zamanındaki gibi kıblegâh evlerden olsaydı, dünya firavun dolsa ne yazar." dedi.

Bir evin cennet bahçelerinden bir bahçe olabilmesi için neler gerektiğine dair Kur'an'ın ayetlerinden hareketle 12 kavram üzerinde duran Yıldırım, bu ayet ve kavramların ışığında aile fertleri arasındaki sevgi, hukuk, mahremiyet ve sınırlara dair önemli mesajlar verdi.

Yıldırım, ayetleri şöyle sıraladı:

1- Ayet - (Rûm 21)

2- Meveddet - (Rûm 21)

3- Rahmet - (Rûm 21)

4- Sükûnet - (Rûm 21)

5- Helaliyet - (Bakara 168)

6- Rehberiyet - (Tâhâ 123)

7- Nimet - (Nahl 72)

8- Mahremiyet - (Bakara 187)

9- İtaat - (Nisâ 34)

10- Semahat - (Nisa 19)

11- Sadakat - (Mâide 5)

12- Adalet - (Mâide 8)

"İslam, evden topluma yayılan bir dindir"

İslam dininin mağara dini olmadığını belirten Yıldırım, "Bu din hayatın içinde bir dindir, bedeviliği kabul etmez. İslam dini mağarada başlayan, sonrasında evde devam eden ve oradan topluma yayılan bir dindir." dedi.

"İşe evlerimizden başlayacağız"

Sokakların, caddelerin, üniversitelerin, camilerin bozulduğu bu çağda "İşe nereden başlayalım?" sorusuna Hz. Peygamber'in (sas) Esad b. Zürare'nin aynı sorusuna karşılık verdiği cevabın "ev" olduğuna dikkat çeken Yıldırım, sözlerini şu ifadelerle nihayete erdirdi:

"Kudüs'ü kurtaramayabilir, Doğu Türkistan'a, Yemen'e yetişemeyebiliriz. Roma'ya da ulaşamayabilir ellerimiz. Ancak anahtarları bizde olan evlerimizde Kur'an'ı hakim kılmak zorundayız. İslam ev medeniyetidir. Bu büyük medeniyet adına yeniden bir şeyler konuşabilmek için gelin, evlerimizi imar etme adına bir seferberlik başlatalım. İnanıyorum ki bu çağrım sizlerde yankı bulacak ve biz bu işi başaracağız. İnşallah Kur'an'ın ahkamını önce yüreklerimizde, sonra evlerimizde hakim kılacağız. Çocuklarımızı Erkam'ın evindeki yiğitler gibi yetiştireceğiz, sonra da insanlığı mayalamaları için toplumun içine salacağız inşallah."

Yoğun katılım ve ilginin olduğu program Muhammed Emin Yıldırım'ın yaptığı dua ile nihayete erdi. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir