• DOLAR 6.451
  • EURO 7.19
  • ALTIN 338.14
  • ...
"Kaçırılan çocuklar istismar ediliyor"
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

HDP Diyarbakır İl Binasının önünde evlat nöbeti tutan ailelere, katılmak üzere İran'dan gelen 5 aile ile birlikte gelen İnsan Hakları İzleme Örgütünün İran Kürdistanı temsilcisi Avukat Behnam Khosravi, PKK bağlantılı İran'daki aktif grubu olan örgüt, İran'ın Kürdistan bölgesinden insan hakları ihlalleri yaparak çocukları kaçırdığı belirtti.

Diyarbakır'daki oturma eylemine İran'dan 5 aile ile birlikte geldiklerini dile getiren Khosravi, PKK'nin PJAK kolu tarafından, Irak Kürdistan'ındaki üniversitelerde okuduğu sırada kaçırılmış çocukların olduğuna dikkat çekti.

Khosravi, "İran'dan Diyarbakır'a 5 aile olarak geldik. PKK bağlantılı İran'daki aktif grubu olan örgüt, İran'ın Kürdistan bölgesinde insan hakları ihlalleri yaparak çocukları kaçırıyor. PKK'nin PJAK kolu tarafından, Irak Kürdistan'ındaki üniversitelerde okuduğu sırada kaçırılmış çocuklarımız var. Biz de ABD, AB, Türkiye, İran, Irak, Suriye ve diğer ülkeler gibi PKK'nin İran'daki kolunu terörist olarak görüyoruz. PKK, PYD ve PJAK terörist gruplardır. Çocukları, genç kızları ve genç erkekleri kaçırıyor, onlara tecavüz ediyorlar. Bu, karşı olduğumuz bir durumdur. İran Kürdistanı İnsan Hakları İzleme Örgütü olarak, PKK/PYD/PJAK'a karşı olduğumuzu söylüyor, yaptıklarını insan hakkı ihlali olarak görüyoruz." dedi.

Buraya politik olarak değil, sadece insan hakları noktasında destek olmaya geldiklerini, kaçırılan çocukların akıbetlerini öğrenmek istediklerini hatırlatarak, Türkiye hükümetine, BM Güvenlik Konseyine ve insan hakları organizasyonlarına seslenene Khosravi, PKK ve uzantı örgütlerinin görülmesi ve buna karşı acil önlem alınması çağrısında bulundu. (Mehmet Sait Çelik, Şükrü Tontaş, Ramazan Zeren-İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir