• DOLAR 6.094
  • EURO 6.616
  • ALTIN 322.13
  • ...
Yurt dışı pazar destek programı ile, KOBİ’lere 300 bin TL destek

EKONOMİ SERVİSİ 

KOSGEB, yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’leri cesaretlendirecek bir adım attı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile protokol imzalayan KOSGEB, ilk kez yurt dışına çıkacak KOBİ’lere veya yurt dışı pazar payını arttırmak isteyen işletmelere 300 bin TL destek verecek. KOSGEB’in yeni desteğini, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. Düzenlenen törene Bakan Varank’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile TİM üyeleri katıldı. Varank, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Kalkınma Planında ihracat hedefini 226 milyar dolar olarak belirlediklerini hatırlatarak, “Protokolü imzalanacak destek programının amacı, KOBİ’lerin bu ihracattaki payını, yüzde 60’lara çıkarmaktır.” diye konuştu.

YÜZDE 70’İ GERİ ÖDEMESİZ

Bu amaç doğrultusunda Yurt Dışı Pazar Destek Programını tasarladıklarını ifade eden Varank, “Programın destek miktarını 300 bin lira olarak belirledik. Bunun yüzde 70’i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin Lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ’miz, bunun sadece 90 bin lirasını KOSGEB’e geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçecek programın destek süresi, 6 aydan 24 aya kadar. Programdan ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lerimizin yanı sıra, yurt dışı pazar payını artırmak isteyen KOBİ’lerimiz de faydalanabilecek.” dedi.

BAŞVURULAR PAZARTESİ BAŞLIYOR

Varank, KOBİ’lerin 16 Eylül Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden veya KOSGEB’in internet sitesinden Yurtdışı Pazar Destek Programına başvuru yapabileceklerini kaydederek, “Ben bu vesileyle, bu salondan, büyük düşünen, ihracatı hedefleyen, cesur KOBİ’lerimize sesleniyorum: Gelin, bu cömert destek programından faydalanın, bu fırsatları değerlendirin.” diye konuştu. İki önemli duyuruda bulunacağını bildiren Varank, sözlerini devamla: 18 Eylül Çarşamba günü, Milli Teknoloji Hamlemizin ana belgesi olacak 2023 Türkiye Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi, Ankara’daki MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde kamuoyu ile paylaşacağız. Rekabetçi üretim ve verimliliği odağına alan 11. Kalkınma Planı çerçevesinde oluşturduğumuz Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz, büyük ve güçlü Türkiye hedefine ilerlerken bize ve iş dünyasına yol gösterici olacak.” Dedi.

ULUSLARARASI PAZARDA İŞ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ekonomisi daha çok küçük girişimcilerden oluştuğunu, ABD ekonomisinin çok büyük miktardaki siparişleri için bir araya gelmeye ihtiyacı bulunduğunu vurgulayarak, “Bizim artık bu firmalarımızı bir araya getirerek, büyük montanlı siparişleri ortak üretmemiz gerekiyor. Bu iş birliği çok önemli. Artık bir birimizin rakibi değil uluslararası pazarda ülkemizin önüne açacak iş birliği yapmamız gerekiyor. Devlet her türlü imkanla bizleri, sizleri donatıyor. Yeter ki bunu kullanmak için istekli olalım. Biz devlet olarak bakanlar olarak el birliğiyle sizleri desteklemeye hazırız.” diye konuştu.

PROGRAMLARIMIZ İHRACATA DÖNÜK

Törende bir konuşma yapan KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın liderliğinde vizyon ve yol haritasını belirlediklerini kaydederek, “Katma değeri ve teknolojik düzeyi yüksek, ihracat kabiliyeti olan ve rekabetçi ürünlerin üretilmesine dönük programlarımızı yürürlüğe koyduk. Bundan sonra da KOBİ’lerimizin ölçeğini büyütmek, dijitalleşmesini sağlamak, teknolojik ve katma değerli ürünler üretmeye dönük bütün çalışmaların her zaman destekçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRECEĞİZ

TİM Başkanı İsmail Gülle, “TİM ve KOSGEB olarak güçlerimizi birleştirerek, firmalarımıza eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek, araştırma faaliyetlerine dahil ederek onları en doğru pazarda yer almalarını sağlayacağız.” dedi.

6 KALEMDE DESTEK

Yurt Dışı Pazar Destek Programı kapsamında işletmelerin 6 farklı harcama kalemindeki giderleri karşılanacak. Personel, Yazılım ve Donanım, Tanıtım, Yurt Dışı Fuar ve Seyahat, Test Analiz ve Belgelendirme, Hizmet Alımı başlıklarındaki giderlere destek verilecek. Her bir gider başlığının destek üst limiti, 100 bin TL olacak. KOBİ’ler bu destekten bir kereye mahsus faydalanabilecek.

PROTOKOLDE NE VAR?

KOSGEB Başkanı Uzkurt ile TİM Başkanı İsmail Gülle arasında imzalanan protokole göre; KOSGEB, KOBİ’lerin yurt dışına açılmaları konusunda özellikle eğitim ve farkındalık oluşturma bağlamında TİM ile birlikte çalışacak. KOSGEB, KOBİ’lerin bilgilendirmeleri ile ilgili 81 ilde bulunan müdürlükleri aracılığıyla altyapı ve koordinasyon desteği verecek. TİM de eğitmenleri aracılığıyla KOSGEB’in hedef kitlesinde bulunan yaklaşık 3,5 milyon KOBİ’ye ulaşarak, yurt dışı pazarlara ulaşma noktasında bilgilendirmeler yapacak.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir