• DOLAR 6.451
  • EURO 7.19
  • ALTIN 338.14
  • ...
Darbe girişiminde tankın önüne yatan Doğan’dan ailelere destek
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Ailelere destek ziyaretinde bulunanlardan biri de darbe girişiminde tankın önüne yatan Metin Doğan oldu. Metin Doğan, "Ben 15 Temmuz'da insanlar ölmesin diye o tankın önüne yattım, bugün yine bunun için buradayım." dedi.

Dağa kaçırılan çocukların aileleri tarafından başlatılan eyleme destek amaçlı katılan 15 Temmuz darbe girişiminde tankın önüne yatarak adeta direnişin sembolü haline gelen Metin Doğan, HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan aileleri ziyaret etti. Ailelere destek olmak için İstanbul'dan geldiğini belirten Doğan, ailelerin yanlarında olduklarını vurguladı.

"Bunların hepsi yaşayan ölüler"

Annelerin acılarını paylaşmak için Diyarbakır'a geldiğini dile getiren Doğan, "Cumartesi günü bir annemizin burada bayıldığını gördüm, o an çok ağladım. Acılar paylaşıldıkça azalır, mutluluklar paylaşıldıkça artar ya, ben de annelerimizin acılarını paylaşmaya geldim. Annelik içgüdüsü yaşama içgüdüsünden daha önce gelir. Bu annelerin yavrularını ellerinden alanlar, bu annelerin aynı zamanda yaşama içgüdülerini de aldılar. Bu direkt bir cinayet demektir. Çocukları ellerinden alındığı için bunların hepsi yaşayan ölüler. Tüm Müslümanlar kardeştir. Ben Türk evladıyım ama burada Kürd annelerin acılarını paylaşmak için geldim. Ben 15 Temmuz'da o tankın önüne neden yattıysam bugün de bunun için buradayım. İnsanlar ölmesin diye o gün yatmıştım. Çünkü bizler Müslümanız. Bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek demektir. Bizim birbirimize karşı kazanacak bir zaferimiz yoktur. Ama birlikte kazanacağımız bir sürü zaferlerimiz var. İstanbul'da çok sayıda kişinin buradaki annelere çok selamı var." dedi.

Oturma eylemi yapan ailelere bir destek de 15 Temmuz Derneği Kadın Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda 15 Temmuz şahidi Prof. Dr. İlhan Varank'ın ablası Ayşe Arslantürk'ten geldi.

"Halk bu yaptıkları eylemle PKK'yi bitirecek"

Ailelere destek vermeye geldiklerini söyleyen Arslantürk, şunları söyledi: "15 Temmuz Derneği şehit aileleri olarak buraya destek vermeye geldik. Bir arada olmaya, acılarını, dertlerini paylaşmaya geldik. Biz de 15 Temmuz gecesi yakınlarımızı teröre kurban verdik. En iyi biz anlıyoruz onları. Biz hiç olmasa bir kabirleri var gidip ziyaret ediyoruz, bir Fatiha okuyoruz, biraz içimiz ferahlıyor. Ama bu kardeşlerimiz evlatlarının nerede olduklarını bilmiyor. Bir anne için en büyük acı evladının sağ mı ölü mü olduğunu bilmemektir. Her geçen gencin arkasından bakıyorduk, oğlum bu mudur diye. 15 Temmuz gecesinde halk nasıl o tankların önünde darbeye karşı durduysa yine halk bu yaptıkları eylemle PKK'yi bitirecek. Biz de yanlarındayız." (Mehmet Fatih Akgül, Ömer Adıgüzel-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir