• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
​TOKİ'deki günübirlik dairelere vatandaşlardan tepki
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Merkez Kayapınar ilçesinde TOKİ tarafından yapılan 1+1 dairelerin bulunduğu sosyal konutların saatlik ve günlük kiraya verilmesine tepki gösteren TOKİ sakinleri, söz konusu dairelerde gayri ahlaki ilişkinlerin yaşandığını belirttiler. TOKİ sakinleri, aile olarak burada ikamet etmekten utandıklarını bu nedenle çocuklarını dışarıya dahi çıkaramadıklarını söylediler.

Yaklaşık bin 800 ailenin ikamet ettiği sosyal konutta, planda AVM olarak gözüken alanın yaklaşık yüzde 70'i içkili restoran bulunuyor. Söz konusu restorana tepki gösteren TOKİ sakinleri, restoranda  açık alanda içki içildiğini ve yüksek sesle müzik dinlenildiğini belirttiler.  

Özellikle kadın ve çocukların, akşamları önünden geçerken büyük tedirginlik yaşadıkları içkili restorandın yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen; okula 20 metre, cami ve Kur'an kursuna 100 metre, Aile Destek Merkezine ise 50 metre uzaklıkta olması dikkat çekiyor.

Yoğunlukla düşük gelirli ailelerin ikamet ettiği sosyal konutlarda özelikle 1+1 dairelerin kimliği belirsiz kişi ve kişilere satıldığı veya kiralandığı belirtiliyor. Söz konusu dairelerin günlük ve saatlik kiraya verildiğini belirten aileler, burada gayri ahlaki fiiliyatların yaşandığını söylüyor.

Yetkililerden bizzat gelip kendi gözleriyle görmelerini isteyen TOKİ sakinlerinden Ramazan Pekdemir, şöyle konuştu:

"Burada bir tane Rumeli yapılmış. Ben evime geldiğimde bu yeri görmek zorunda değilim. Burası gariban yeri olduğu için fuhuş yatağı yapmışlar. Hepimizin namusu, şerefi var. Valilikten sesimizi duymasını ve gereğinin yapmasını istiyoruz. Buradaki durumu tespit etmek bizim değil, emniyetin görevidir. Emniyet yetkililerimiz, valimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız ve muhtarımız gönüllü olurlarsa bu sorun çözülür. Burada evler gecelik ve saatlik olarak kiraya veriliyor. Bu Rumeli’nin de kapanmasını istiyorum. Rumeli restoran kime ne şekilde ve nasıl ruhsat verilmiş?"

Sosyal konutlarda yaşananlardan dolayı utandıklarını ve dışarıya çıkamadıklarını belirten mahalle sakinlerinden Hatice Eraslan, "Sözleşmede kiraya verilemeyeceği ve satılamayacağı belirtilirken 15 günde bir evler satılıyor, kötü niyetli insanlara kiraya veriliyor. Bizler bayan olarak burada oturmaktan utanıyor ve çocuklarımızı dışarıya çıkaramıyoruz. Buralarda madde bağımlıları var, korkuyoruz. Vali bey gelip bizi bu kötü insanlardan temizlesin. Gelemiyorsa dilekçe yazalım, taleplerimizi dile getirelim, sesimizi duysun." dedi.

İçki restoranının kaldırılmasını isteyen İhsan Çindemir de "Buralarda fuhuşlar artmış. Bunların önüne geçilmesini talep ediyorum." Diyerek yetkililere seslendi. (Ramazan Zeren-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir