• DOLAR 6.154
  • EURO 6.66
  • ALTIN 333.33
  • ...
Alzheimer hastalığı bu şekilde yavaşlatılabilir!

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü ile ilgili konuşan Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, Alzheimer hastalığının günlük yaşamın sürdürülmesini imkânsız hale getirdiğini ancak yapılacak egzersizlerle hastalığın seyrini yavaşlatmanın ve hastanın süreci rahat geçirmesini sağlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Dünya genelindeki 94 Alzheimer derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu Alzheimer Disease International'a (ADI) göre, küresel olarak her 3 kişiden 2'si ülkelerinde bunama anlayışının çok az olduğuna veya hiç olmadığına inanıyor. Bu rakamlara göre farkındalığın yüksek düzeyde olmadığı açıkça anlaşılıyor.

"Hastalığın seyrinin yavaşlatılması farkındalık sayesinde mümkün olabiliyor "

Alzheimer'in beynin normal organizasyonu ve fonksiyonunu bozarak günlük yaşamın sürdürülmesini imkânsız hale getirdiğini hatırlatan Kaptan, "Tedavisi kesin olarak bilinmiyor ancak hastanın süreci rahat geçirmesi ve hastalığın seyrinin yavaşlatılması farkındalık sayesinde mümkün olabiliyor. Bu bilinci artırmak ve demans'ı (Bunama) çevreleyen damgalamaya meydan okumak için her yıl 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak kabul ediliyor ve uluslararası alanda kampanyalar ile etkinlikler ay boyunca sürüyor." diye konuştu.
 
"Alzheimer hastalarına bakanlar gönüllü kuruluşlardan destek istemeliler"

Alzheimer hastalığı için en büyük risk faktörünün yaş olarak görüldüğünü ve 65 yaş üzerindeki kişilerde hastalığın daha belirgin olduğunu söyleyen Kaptan, "Ancak bu durum, hastalığın tamamen yaşlı kategorisine konulacak bir hastalık olduğunu göstermez. 65 yaşın altındaki kişilerde de hastalık görülebilmektedir. Alzheimer hastasının ihtiyaç duyduğu bakımın giderek artacağından destek gerektiren bir bakımdır. Bakımı üstlenen kişinin yardım gereksiniminin farkında olması ve yardım talebinde bulunması gerekiyor. Bunun bir eksiklik ya da sorun olarak algılanmaması önemli. En yakın bölgede bulunan kurum, kuruluş ya da dernek gibi gönüllü oluşumlarla iletişim içerisinde olup destek almak, bakım verenin yükünü hafifletir ve güç verir." ifadelerini kullandı.

"Günde 10 dakikalık egzersiz bile fayda sağlayacaktır"

Hastaları izole etmenin çok yanlış olacağının altını çizen Kaptan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Aktif olmak ve egzersiz yapmak, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Günde 10 dakikalık egzersiz bile fayda sağlayacaktır. Egzersizlere müzik eklenmesi motivasyonu artırır. Egzersizler hastaların sağlıklı bir kiloda kalmalarına, düzenli tuvalet ve uyku alışkanlıklarına sahip olmalarına da yardımcı olur." (Nizamettin Aşkın-İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir