• DOLAR 7.413
  • EURO 8.996
  • ALTIN 441.31
  • ...
İdlib'deki siviller, rejim ve Rusya'yı protestoyu sürdürüyor

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki on binlerce sivil, Baas rejimi ve Rusya'nın son aylarda İdlib'de yol açtığı yıkımı ve insani felaketi protesto etmeye devam ediyor.

Rejimin tek taraflı ilan ettiği ateşkesten sonra bölgedeki saldırılar büyük ölçüde dururken, bölge halkı, rejimin son saldırılarda ilerlemesini işgal olarak niteleyerek protestolarını sürdürüyor.

İdlib'de on binlerce sivil, kentin güneyinde rejim ve Rusya'nın geçen aylardaki yoğun saldırılarını protesto etmek için cuma namazından sonra yeniden sokağa döküldü.

İdlib'in Cisir eş Şuğur, Eriha, Serakib, Maaretinuman, Keferteharim ve Sarmada ilçeleri, İdlib kent merkezi ile Atme köyü ile Halep kırsalındaki bazı yerleşimlerde toplanan göstericiler, rejim ve Rusya karşıtı sloganlar attı.

Göstericiler, üzerinde "Devrim fikirdir, fikirler ölümsüzdür", "Barış ancak Esed'i alaşağı etmekle sağlanır", "İdlib'i bombalamayı bırakın" ve "İdlib'i kurtarın" yazılı Türkçe, Arapça ve İngilizce dövizler taşıdı.

Maaretinuman ilçesindeki protestoya katılanlardan Selma Abdurrahman, yaptığı açıklamada, binlerce sivilin bombardımana maruz kalmasını ve onlarca yerleşimin Baas rejimi tarafından işgal edilmesini protesto etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Abdurrahman, saldırıların son bulması gerektiğini belirterek, "Bu saldırılar devam ederse binlerce çocuk, kadın evsiz kalacak ve güvenli bir yer arayacak." diye konuştu.

Eyleme katılan Um el Ahrar ise "Biz İdlib'in kadınları, dünyaya, bombardıman, yıkım, göç, saldırılar ve ölüm dursun diye ve özgürlük istediğimizin mesajını vermek için burada bir araya geldik." ifadelerini kullandı.

Um el Ahrar, bu gösterilerin, her cuma günü Baas rejimini alaşağı edene kadar devam edeceğini belirtti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir