• DOLAR 5.944
  • EURO 6.559
  • ALTIN 300.72
  • ...
Viranşehir'deki mağara ve kaya evler turizme kazandırılmayı bekliyor

Kaymakam Ömer Dereci ve Belediye Başkanı Salih Ekinci, Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte ilçedeki mevcut tarihi yerlerin yok olmasını önlemek ve tarihi yerlerin ilçe turizmine kazandırılması amacıyla Akkese Mahallesi yakınlarında bulunan Tarihi Hanefiş Kaya Kilisesini ziyaret etti.

Roma dönemine ait olduğu sanılan ve dağın dik yamacına oyulmuş kaya evlerinin olduğu bölgeyi inceleyen Dereci ve Ekinci, tarihi yerlerin önemine vurgu yaptı.

Hanefiş Mağaralarının önemli bir tarihi mekân olmasına rağmen turizme kazandırılmadığını dile getiren Belediye Başkanı Salih Ekinci, tarihi mekânın çok kötü durumda olduğunu ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Akkese Mağaralarının tarihi olarak çok ilgi çekici mekânlar olduğunu ifade eden Başkan Ekinci, Viranşehir Kaymakamlığı ile buranın ilçe turizmine kazandırılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini kaydetti.

İlçe Kaymakamı Ömer Dereci ise, mağaralara hayran kaldığını belirterek, tarihi yapının yok olmaması için gerekli girişimlerde bulunacağını söyledi.

Dereci, Hem ülkede hem de dışarıdan gelecek olan turistlerin bu tarihi mekânları ziyaret etmesini sağlayacak projeler üretmeleri gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 1 saat süren incelemelerin ardından Başkan Ekinci ve Kaymakam Dereci, ilçedeki tarihi yerleri incelemeye devam edeceklerini belirtti. (Sabri Acet-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir