• DOLAR 5.889
  • EURO 6.533
  • ALTIN 294.89
  • ...
MAGANDAYA ÖNLEM YOK!

Muhsin Şenol-DOĞRUHABER

Kimi zaman bir düğün sırasında sıkılan bir kurşun kimi zaman ise asker uğurlama sırasında bir magandanın silahından çıkan yorgun mermi… Adresi belli olmayan bu kurşunlar masum canları alamaya devam ediyor. Kırşehir’in Çadırlı Hacıyusuf köyünde ve Çorum’un Sungurlu ilçesinde manganların silahlarından çıkan kurşunlar 21 yaşındaki genç bir kızın hayatına mal olurken ve 13 yaşındaki bir çocuk ise yoğun bakımda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Kamuoyu ise bir an önce magandalara önlem alınmasını bekliyor.

MAGANDALAR ONLARCA CANA MAL OLDU

Düğünlerde havaya ateş açmak en sık yaşanan olaylar arasında yer alıyor. Bu mutlu ve sevinçli günü bir anda ellerinde ölüm makinalarıyla kana bulayan magandalar gencecik insanların ölümüne sebebiyet veriyor. Son üç yılda (2016-2018) iki bine yakın ölüm ve yaralanmalı maganda kurşunu vakıası yaşanırken bu olaylarda 30 kişi hayatını kaybetti. Yine bu olaylarda binerce kişi ise yaralandı kimisi ise sakat kaldı. Amerikan Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı’nın verilerine göre ise Türkiye maganda kurşunuyla ölenlerin sayısında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Düğün günlerinde kuralları çiğnemeyi kendine vazife gibi görenler hem gürültü çıkarıp çevre sakinlerine rahatsızlık verirken hem de kendisiyle birlikte birçok kişinin hayatını da tehlikeye atabiliyor. Düğünlerde görülen bir diğer rahatsızlık veren olay ise düğün konvoylarında aşırı sürat yapılması ve trafiği tehlikeye atacak şekilde manevralar yapılması oluyor.

ASKER UĞURLAMA TÖRENLERİ MAGANDALARA KALKAN OLUYOR

Askere gidecek olanlar için arkadaşları ve akrabaları tarafından düzenlenen eğlenceler çoğu zaman çığırından çıkarak hem mahalleli için hem de araç sürücüleri için tam bir işkenceye dönüşüyor. Genellikle sokaklarda yapılan eğlencelerde yüksek sesli müzikler açılıyor kimi bölgelerde ise aşırı derecede alkol kullanılıyor. Nezaketten ve ahlak kurallarından uzak bu eğlencelerde genellikle kavgalar çıkıyor mahalle sakinleri ile eğlenceyi düzenleyeler karşı karşıya geliyor. Yine düğün konvoylarında olduğu gibi asker uğurlama törenlerinde de trafiği tehlikeye atan konvoylar oluşturuluyor. Bu konvoylara tepki gösteren kimi duyarlı vatandaşlar ise darp ediliyor. Tam bir kuralsızlığın hakim olduğu bu konvoylar polis tarafından durdurulmuyor veya haklarında cezai işlem uygulanmıyor. Cezasız kalan magandalar ise dilediğini yapmanın vermiş olduğu rahatlıkla havaya ateş ediyor ve kimi zaman can kayıplarına sebebiyet veriyor.

BUNLAR DA TRAFİK MAGANDALARI

Magandalar sadece düğün ve asker uğurlamada kendilerini göstermiyor, trafikte de çok sayıda magandaya denk gelmek mümkün. Zira trafiği tehlikeye atan veya trafikte sürücüleri darbeden magandalar ya ceza ödeyip serbest kalıyor ya da göstermelik olarak birkaç gün cezaevinde tutulduktan sonra serbest kalıyor. Cezaların yetersizliği ve denetimlerin eksikliği magandaların daha çok cesaretlenmesine ve trafikte başkalarının hayatını daha çok tehlikeye atmasına sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Pendik’te trafikte tartıştığı bir sürücüye saldıran ünlü baklavacılar önce serbest bırakılmış ardından sosyal medyanın tepkisiyle tutuklanmış ve ilk mahkemede yine serbest bırakılmıştı. Yine İstanbul Beşiktaş’ta tünelde makas atarak ilerleyen bir baba ve oğlun içinde bulunduğu bir araç başka bir araca çarpmış ve kazada 3’ü çocuk 4 kişi hayatını kaybetmişti. Türkiye’nin gündemine oturan bu olaylarla halkın ortak tepkisi ise bu magandalara önlem alınamıyor olmasıydı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLURSA İŞLEM BAŞLATILIYOR

Maalesef yaşanan acı hadiseler sosyal medyanın gündemine oturduğu zaman sorumlulara yönelik soruşturmalar yürütülüyor. Yeterince gündem olamayan olayların üstü örtülüyor, magandaların yanlarına kâr kalıyor. İçişleri Bakanlığı ve Valilikler bu tür olayların daha çok can yakmaması için tedbirler almalı, asker uğurlama törenlerinde olduğu gibi kural tanımayanlara göz yumulmamalı. Ayrıca cezaların yetersiz olması da magandaları cesaretlendiren bir başka husus. Hükümetin daha çok eve ateş düşmemesi için cezaları caydırıcı bir düzeye çıkarması gerekiyor.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Kırşehir merkeze bağlı Çadırlı Hacıyusuf köyünde muhtar Bayram Zengin'in oğlu için sünnet düğünü düzenlenmiş, Bazı katılımcıların havaya ateş açtığı düğünde, maganda kurşununun isabet ettiği muhtarın yeğeni Gamze Boynuince (21) olay yerinde hayatını kaybetmişti. Boynuince'nin cesedi otopsi için Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılırken Köy muhtarı ile bir şüpheli jandarma ekiplerince gözaltına alınmıştı. Bir başka olay ise Çorum’un Sungurlu ilçesinde yaşanmış 15 Ağustostaki düğünde bir magandanın silahından çıkan kurşun 13 yaşındaki Muhammed Efe Çolban'ın başına isabet etmişti. Yoğun bakımdaki minik Efe’nin durumu kritik. Acılı Anne Gönül Çolban ise yaşadıklarını şöyle ifade etti: “Düğün devam ederken havai fişek atılmıştı, o sırada yaralandı. Yanındaki arkadaşına, 'Anne ve babamı çağırın.' demiş, sonra şuurunu kaybetmiş. Çorum'da öğrendik başında kurşun olduğunu. Çok ihmaller zinciri var. Olayın örtbas edildiğini düşünüyorum. Kovanlar bulunuyor ama kurusıkı tabancanın mermileri bulunuyor. Gerçek mermiler ortada yok. Bunu kim bana izah edebilir? Kim toplamış bunu? Bu, bir adli vaka. Hastaneden hemen haber gitmesi lazım. Sonra polisin olaya müdahil olması lazım. Bize sadece kurusıkı atıldığı söyleniyor ama oğlumun başında gerçek mermi var. Devlet bunu engellesin, caydırılsın. Benim oğlumu vuran kimse bulsunlar. Ben bu tür haberleri izlerken bile o kadar ağlardım ve üzülürdüm ki şimdi bu duruma düştüm. Allah da onların ciğerlerini yaksın. O silah atanın çocuğuna da gelebilirdi."

 

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir