• DOLAR 7.292
  • EURO 8.536
  • ALTIN 477.149
  • ...
Yargıtay: "Hiçbir siyasi etki altında değiliz"

Yargıtay Başkanlığı, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan adli açılış yılına katılmayacağını açıklayan barolara tepki gösterdi. 2016-2017 yılından itibaren adli yıl açılışlarının külliyede yapılmaya başlandığı hatırlatılan açıklamada, Yargıtay’ın siyasi etki altında olduğuna dair ithamların “insaf ve adalet ölçüsü ile bağdaşmadığı” belirtilirken “Bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir.” vurgusu yapıldı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile çoğunluk baro başkanlarının kendilerine yapılan daveti kabul ettikleri hatırlatılan açıklamada,

"2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni hazırlıkları kapsamında, yargının kurucu unsurlarından biri olan savunma mesleğine duyulan saygı ve gösterilen önemden dolayı tüm baro başkanlıklarına davetiye gönderilmiş olup, ayrıca Türkiye Barolar Birliği Başkanı da avukatlar adına konuşma yapmak üzere davet edilmiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile çoğunluk baro başkanları kendilerine yapılan daveti kabul ettiklerini belirtmişlerdir. Bazı barolar ise yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, yargı etiği ilkeleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi bir dizi başlık altında adalet sistemine ilişkin eleştirilerini dile getirerek, söz konusu davete iştirak edemeyeceklerini ifade etmiş ve görüşlerini de kamuoyu ile paylaşmışlardır.

"Davete nasıl karşılık verileceği baroların takdirinde"

Yargıya ilişkin etkinliklerin geniş katılımlı ve kapsayıcı olmasına özel önem verildiği belirtilen açıklamada,

"Yargıya ilişkin etkinliklerin geniş katılımlı, demokratik ve kapsayıcı olmasına özel önem verilmekte olup, Ülkemizdeki tüm baro başkanları adli yıl açılışına davet edilmiştir. Davete nasıl karşılık verileceği baroların takdirinde olan bir konu olmakla birlikte, gönderilen davetiye vesilesiyle Yargıtay’ın siyasi etki altında olduğuna dair ithamlar ile başlayan bir dizi suçlamalar hiçbir insaf ve adalet ölçüsü ile bağdaşmamakta olup, üzüntüyle karşılanmıştır. " ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir