• DOLAR 5.788
  • EURO 6.404
  • ALTIN 271.88
  • ...
MSB: Güvenli bölgede İHA'larımız göreve başladı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge kapsamında Şanlıurfa'da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Bölgede insansız hava araçlarımız görev icra etmeye başlamıştır" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı salı günü Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ön hazırlık için 6 kişilik Amerika Birleşik Devletleri (ABD) heyetinin Şanlıurfa'ya ulaştığını duyurmuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD heyetinin gelişine ilişkin, “Bu müşterek harekat merkezi kurulduktan sonra müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuna uygun bir şekilde ilerlemeyi ve ABD'li müttefiklerimizle beraber hareket etmek arzusuyla bunları söylüyoruz. Ama diğer taraftan da ister 'B', ister 'C planı' deyin, eğer bunlar yürümezse kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz de hareketlerimiz de olacaktır” şeklinde konuşmuştu.

Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde oluşturulacak "güvenli bölge" için Ankara ve Washington arasında geçtiğimiz hafta mutabakata varılmıştı.

Amerikan askeri yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Türkiye'de Müşterek Harekat Merkezi'nin en kısa zamanda kurulması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Güvenli bölgenin koordinasyonun bu merkezden yapılması bekleniyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir