• DOLAR 5.585
  • EURO 6.211
  • ALTIN 271.79
  • ...
Hurda malzemelerle "cankurtaran" icat etti
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Şırnak'ın Silopi ilçesinde ortaokul mezunu Abdullah Uçar, pencere veya balkonlardan bebek ile çocukların düşerek can vermesinin önüne geçmek amacıyla "cankurtaran pencere" icat etti. Uçar, projesini gerçekleştirirken imkansızlıklar nedeniyle hurda malzemeler kullandı.

İlçeye bağlı Buğdaylı köyünde yaşayan 26 yaşındaki Uçar, balkon ve pencereden düşmeye bağlı olarak her geçen yıl artan bebek ve çocuk ölümlerinin önüne geçmek amacıyla bir şeyler yapmaya karar verdi.

Uzun süredir üzerinde çalıştığı "cankurtaran pencere" projesini hayata geçiren Uçar, maddi imkansızlıklar nedeniyle hurda malzemelerden yaptığı icadını noterde kayıt altında aldırarak patentini aldı.

Sistem üzerinde geliştirilmiş sensorlar sayesinde pencere veya balkona çıkan çocukların tehlikeli sınıra yaklaştığını algılayarak alarmın çalmasıyla devreye girerek, düşen çocuğu yakalayabiliyor. Çocukları alandan çıkmasını engellemek için de üzeri perde şeklinde kapanıp anne-baba veya yetişkin bireyler tarafından kurtulması için bebeği ya da çocuğu hapsetmekte. Bu sistemle pencere veya balkon düşmelerinden dolayı oluşacak yaralanma ve ölümlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Çocuk ve bebeklerin balkon ve pencereden düşerek ölmesini istemediğini, bunun için çabaladığını dile getiren Uçar, Cumhurbaşkanlığı ve Teknoloji Bakanlığından projesine destek sunmalarını istedi.

Bunun dışında 6 icadının daha olduğunu ifade eden Uçar, destek çıkılması halinde projelerini geliştirerek daha güzel çalışmalara imza atabileceğini söyledi. (Ahmet Uçar-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir