• DOLAR 5.799
  • EURO 6.462
  • ALTIN 274.53
  • ...
Uluslararası resim sergisi büyük ilgi görüyor
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Gaziantep’te çoğunluğu Arap ülkelerinden olmak üzere 12 farklı ülkeden resim sanatçılarının katıldığı ve “Sanatın Evrensel Gücü” temasıyla gerçekleştirilen uluslararası resim sergisinde yer alan eserler, sanatseverler tarafından büyük bir ilgi gördü.

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle Sınırsız Tablolar Topluluğu tarafından Suriyeli Kürt Ressam Dilbaz Barazi’nin öncülüğünde bir araya gelen ressamların, el emeği ve göz nuru hazırladığı birbirinden güzel eserler yer alıyor.

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen ressamlar, yağlı boya ile hat tablolarından oluşan sergilerini Gaziantep’te açmanın sevincini yaşarken, 50 resim sanatçısının 110 farklı eseriyle katıldığı resim sergisi, Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Devlet Tiyatro Salonu’nda sanatseverlerle buluşturuluyor.

Sergiye katılan Suriyeli ressamların, çizdikleri tablolarına Suriye’deki savaşın dramını ve Gaziantep ile Suriye’deki şehirlere ait bazı tarihi mekânları resmettikleri görüldü.

Gaziantep’te düzenlenen törenle açılan ve 10 gün boyunca da açık kalacak olan resim sergisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk,  bu sergi ile Suriyeli ressamlar başta olmak üzere yurtdışındaki sanatçıların eserlerini Gazianteplilerle buluşturduklarını söyledi.

Öztürk, Sınırsız Tablolar Topluluğu’nun kendilerinden bir resim sergisi açma talebinde bulunduğunu, bunun üzerine kendilerinin de sergiye ev sahipliği yaptığını belirterek, “Bu sergimizde dünyanın değişik ülkelerinden 50'ye yakın sanatçı 110 tane eserini burada sergiliyor. Sanatçıların bir kısmı kendisi gelebildiler ve bir kısmı da eserlerini gönderdiler. Sanatçılarımızın eserleri Sınırsız Tablolar Topluluğu tarafından burada sergilenmektedir.” dedi.

Sergide yer alan eserlerin her birinin ayrı bir güzelliği olduğunu ve ayrı bir mana içerdiğini belirten Öztürk, “Eserler gerçekten de çok güzel olmuş. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak sanatçılarımıza ev sahipliği yapıyoruz. Sergi boyunca söyleşilerimiz ve şehir gezisi olacak. Serginin Gaziantep'e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sergimiz 10 gün boyunca açık kalacak. Bütün Gazianteplilerin de bu sergiyi görmesini istiyorum.” diyerek herkesi sergiye davet etti.

Resim sergisinin açıldığı günden bu yana yoğun bir ilgi gördüğünü belirten Sınırsız Tablolar Topluluğu Koordinatörü Suriyeli Kürt Ressam Dilbaz Barazi ise açtıkları resim sergisiyle dünyadaki bütün halklar arasındaki kardeşliği kaynaştırmayı amaçladıklarını belirtti.

Barazi, “Bu sergimizi sınır ötesindeki geniş bir grupla birlikte Gaziantep’te yapıyoruz. Sergiye 12 ayrı ülkeden arkadaşlarımız 112 tabloyla katılım göstermektedirler. Bu sergideki amacımız, arkadaşlarımızla bir araya gelmek, güzel bir renk katmaktı. Bu sergimiz ise Gaziantep’te bir defa sergilenecek. Dünyadaki tüm halklar kardeştirler. Tüm dünya insanlarının savaş ve sıkıntılardan uzak durması gerekiyor.  Tüm dünya insanları ile aramızdaki tüm sınırları kaldırmamız gerekiyor. Farklılıklarıyla, içinde barındırdığı yapısıyla sergimiz bunu temsil etmektedir. Katılımcılar birçok ülkeden sanatçı ve tablo görmenin sevincini ve mutluluğunu yaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Suriye'nin İdlip kentinden gelerek 7 yıldır da Türkiye'de yaşayan ve sergide eserlerini sergileyen ressam Malaz Hamşo ise savaşla birlikte sanatını Türkiye'ye taşıdığını belirterek, “Bu kardeşlik sergisinde ben de yer aldım. Sergiye dünyanın birçok ülkesinden sanatçı katıldı. Emeği geçenlere de Türkiye’ye ve vatandaşlarına çok teşekkür ediyorum.  Resim sergisine olan ilgi güzel. Herkesi sergiye davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Suriyeli Abdullah Naif de “Ben Suriye’den geldim ve Gaziantep’te yaşıyorum. 12 ülkeden sanatçılar geldi. Bu sergimiz çok güzel oldu. Türkiye’ye ve halkına da çok teşekkür ediyorum. Ben, fotoğraf çekmeyi sevdiğim için bu mesleğe girdim. İnşallah bu mesleğe de devam edeceğim.” diye konuştu.

Yaklaşık 5 yıl önce Suriye’deki savaştan dolayı Türkiye'ye gelen Suriyeli hattat Muhiddin Necib ve eşi Hasnaa Tahhan da böyle sergide yer aldıkları için çok mutlu olduklarını söylediler.

Sergiye Irak’tan katılan Essad Elvan ve Nasir Cevat da Gaziantep’te ilk kez bir sergiye katıldıklarını ve sergiye olan ilginin kendilerini memnun ettiğini dile getirdiler. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir