• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
Batman'da işaret diliyle hutbe verildi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Diyanet İşleri Başkanlığı Batman Engeliler Koordinatörlüğünün organizasyonuyla Batman İl Müftülüğü tarafından kent merkezindeki bir camide cuma namazlarında "İşaret Diliyle Hutbe" dönemi başlatıldı.

Gültepe Mahallesi Su Parkı'nda bulunan Hüsnü Genç Camii'nde başlatılan uygulama Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan sinevizyon ile işitme engellileri için cuma namazının hutbesi işaret diliyle anlatıldı.

Cuma namazı sonrası açıklamada bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Batman Engeliler Koordinatörü ve Batman İl Vaizi Alaeddin Kılıç, kentteki işitme engelliler için Cuma namazı hutbesinin işaret diliyle aktarıldığını söyledi.

"İşitme engellileri için Cuma hutbesi işaret diliyle sunum yapılıyor"

Yaklaşık 3 aydan beri cuma günleri Hüsnü Genç Camii'nde bu uygulamanın yapıldığını söyleyen Kılıç, "Batman'da ibadethanelere engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla ulaşabilmeleri için bütün cami ve mescitlerimizin önünde rampaların oluşturulmasını sağlamak adına müftülük olarak bu işin takibatını yapıyoruz. Müslümanların haftalık bayramı olan Cuma gününün topluma toplu mesajların verildiği o mesajlardan ancak işaret diliyle anlayan vatandaşlarımızın da bu mesajlardan mahrum kalmamaları adına Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 81 vilayette ve birçok ilçede işaret diliyle hutbe sunumu yapılmaktadır. Bu uygulama Batman için önemli bir hizmettir. Rabbim bu hizmetleri başarıya götürmede bizleri muvaffak eylesin." temennisinde bulundu.

"Braille alfabesi ile görme engelli vatandaşlarımıza yönelik eğitim verilecek"

Engelli koordinatörlüğü olarak engellilere yönelik çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Kılıç, "İnşallah eylül ayında Braille alfabesi (görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan alfabe) ile görme engelli vatandaşlarımıza yönelik eğitici kurslarımız başlayacaktır. Engelli vatandaşlarımıza dini ve Kur'an eğitimi verilmesi için Halk Eğitim Merkeziyle işbirliği içerisindeyiz. Rabbim bütün vatandaşlarımıza ve bizlere Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerimi anlamayı nasip eylesin. Bu yolda da din görevlileri olarak bize bu görevi hakkıyla yerine getirmek düşer. Rabbim bu hizmetleri güzellikle yerine getirmeyi nasip eder." dedi.

İşaret diliyle hutbe için Batman'da pilot bölge olarak Hüsnü Genç Cami'sini seçtiklerini belirten Kılıç, duyarlı tüm ailelerin engelli çocuklarını bu camiye yönlendirmesini istedi.

"Bu uygulama işitme engellilerimiz için büyük bir zenginlik"

Gültepe Mahallesinde ikamet eden ve Hüsnü Genç Camii komşularından Zeynettin Güler, "Bu uygulamayı ilk gördüğümüzde çok güzel bir gelişme olduğunu hissettim. Özellikle işitme engellilerimiz için büyük bir zenginlik olduğunu düşündüm. Bu uygulamayı başlatan özellikle Diyanet İşleri Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bütün duyarlı aileleri işitme engelli bireyleri bu tip camilere getirmelerini tavsiye ediyoruz. Hüsnü Genç Camimizin işitme engellilerin uğrak eri olması gerekir. Bu uygulama çok güzel bir zenginlik ve duyarlılıktır." ifadelerini kullandı.

"Uygulamayı gördükten sonra duyarlı insanlarımızın olduğunu anladım"

Cami cemaatinden Mehmet Tahir Yüce, "Bu uygulamayı ilk gördüğümde çok şaşırdım. Batman'da böyle bir şey beklemiyordum. Uygulamayı gördükten sonra duyarlı insanlarımızın olduğunu anladım. Hocalarımızın çalışmaları gayet başarılıdır. İşitme engelli vatandaşların hutbede ne söylendiğini bilmeleri en büyük hakkıdır. Bu çalışmaya emek verenleri tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. İşitme engelli bireylerin buraya gelmelerini tavsiye ediyorum. Dinlerini daha iyi anlamaları için bu uygulama gereklidir." ifadelerini kullandı. (Mehmet Sait Çelik –İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir