• DOLAR 5.811
  • EURO 6.429
  • ALTIN 272.9
  • ...
Kâğıt üzerine basılan yazıları silmek için yeni yöntem geliştirildi

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Kullanılmış kâğıtların çeşitli süreçlerle tekrar hamur hâline getirilip geri dönüştürülmesine ihtiyaç olmadan, üzerindeki baskı katmanının çıkarılmasını sağlayan yeni bir yöntem geliştirildi.

Sonuçları Journal of Cleaner Production dergisinde yayımlanan araştırmada ABD’deki Rutgers Üniversitesinden ve Oregon Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, geri dönüşüme ihtiyaç olmadan, kağıt üzerindeki baskı katmanının çıkarılmasını sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi.

Geliştirilen yöntemde mürekkebin kâğıttan çıkarılması için ilk olarak üzerinde baskı bulunan kâğıt görünür bölge dalga boyunda ışık yayan ksenon lambaya maruz bırakılıyor.

 Işık mürekkep tarafından soğurulduğunda mürekkebin kâğıdın yüzeyine tutunmasını sağlayan kimyasal bağların zayıflayarak kopmasını sağlıyor. Daha sonra kâğıt etil alkol damlatılmış bir malzemeyle silinerek mürekkep kâğıdın yüzeyinden uzaklaştırılıyor.

Böylece kâğıdın renginde bir değişme olmadan ya da kâğıt yıpranmadan mürekkep kâğıttan silinebiliyor.

Geliştirilen yöntem, üzeri farklı malzemelerle kaplanarak farklı özellikler kazandırılan (örneğin kâğıdın daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlamak, baskı kalitesini artırmak) kâğıtların yüzeyinden siyah mürekkebi başarılı bir şekilde çıkarabiliyor.

Ancak renkli mürekkeplerin (kırmızı, mavi, yeşil) çıkarılması için önce üzerlerine siyah mürekkep basılması gerekiyor. Geliştirilen yöntem ayrıca çok miktarda zararlı kimyasal madde kullanımını gerektirmemesi ve kâğıda zarar vermemesi gibi avantajlara sahip.

Kaynak, TÜBİTAK

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir