• DOLAR 7.66
  • EURO 8.912
  • ALTIN 458.62
  • ...
Bağlar Belediyesi’nden organik tarım hamlesi!

Bağlar Belediyesi, vatandaşları meyve ve sebze üretimine teşvik etmek amacıyla ilçe merkezinde belediyeye ait olan araziler tarım alanlarına çevirerek tamamı hormonsuz ve organik meyve ve sebze bahçeleri oluşturuluyor.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar Belediyesi, dünyada Fransa’nın başkenti Paris’te örneği olan kent içinde tarım alanları oluşturma konusunda önemli bir çalışmayı hayata geçiriyor. İlçe merkezinde belediyeye ait olan araziler tarım alanlarına çevrilerek meyve ve sebze bahçeleri oluşturuluyor. Bu bahçelerde hormonsuz tamamı organik sebze ve meyve yetiştirilerek vatandaşların da meyve ve sebze üretimine teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Bağlar Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ferit Tutşi, bir hafta önce startı verilen projede fidanlık alanlarının oluşturulduğunu belirterek, bir ay içinde meyve ve sebze ağaçları ekimini tamamlamayı amaçladıklarını söyledi.

Meyve olarak ceviz, kiraz, elma, armut ve şeftali yetiştirilecek. Sebze olarak da Diyarbakır yöresine ait organik tarım ürünlerinin yetiştirilmesi planlanıyor. Oluşturulan fidanlık alanlarında ayrıca çeşitli ağaç türleri de ekilerek kentin bu alandaki ihtiyacı karşılanacak.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun büyük önem verdiği ve kısa zamanda ilçenin uygun alanlarında hayata geçirilmesini istediği proje ile hem ilçe ekonomisine katkı sağlanması, hem de bu konuda örnek teşkil etmesi hedefleniyor.

Adını bağ ve bahçelerden alan ilçenin hak ettiği kent içi tarım uygulamaları projesini başarıyla hayata geçireceklerini belirten Beyoğlu, “Yüzde yüzü organik olacak tarım ürünlerini burada üretip uygun fiyatlarla vatandaşlarımızın hizmetine sunarak kent içi tarım konusunda örnek bir belediye olacağız. Bağlar’ımız bu konuda model olacak.” dedi. (Ramazan Zeren – İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri