• DOLAR 5.788
  • EURO 6.404
  • ALTIN 271.88
  • ...
Avrupa’da otomobil satışları düştü

EKONOMİ SERVİSİ

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin kamuoyuna açıkladığı verilerde, Haziran ayında otomobil satışları Avrupa ve EFTA genelinde %7.9 düşüş kaydettiği görüldü.

Açıklanan verilere göre, geçen sene Haziran ayında 1.62 milyon adet olan yeni kayıtlı otomobil sayısı, içinde bulunduğumuz yılın aynı ayında 1.49 milyon adet olarak gerçekleşti.

Bu yıl Haziran ayının geçen yıl aynı aya kıyasla iki iş günü daha kısa olması nedeniyle, fazladan bir takvim etkisinin oluştuğu ve bu durumun düşüş oranını daha da büyüttüğü belirtildi. Satışlara yılın ilk yarısı ölçeğinde bakıldığında ise yeni kaydedilen otomobil sayısının geçen yıl aynı döneme göre %3.1 düşüş gösterdiği görüldü.

Otomobil pazarında yaşanan talep azlığına ilişkin problem sadece Avrupa genelinde değil, dünyada gelişmekte olan piyasalarda ve özellikle Çin’de daha da keskin bir şekilde yaşanıyor.

Avrupalı üreticilerin büyük ölçüde ihracatçı olduklarını düşündüğümüzde, bu durumun önümüzdeki dönemde şirket karlılıklarını olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz görünüyor.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir