• DOLAR 5.788
  • EURO 6.404
  • ALTIN 271.88
  • ...
Deneyap teknoloji atölyelerinde ders zili çaldı

ANKARA

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geleceğin teknoloji yıldızı olmak isteyen gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'nde ilk eğitimler verilmeye başlandı. Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, İzmir, Manisa, Muğla, Konya ve Trabzon'da eş zamanlı verilen eğitimlere, yazılı ve uygulamalı sınavı geçen bin 920 öğrenci katıldı. 16 Temmuz'da ders başı yapan öğrenciler, robotik ve kodlamadan, elektronik programlamaya kadar birçok alanda tam gün eğitim alacak. 31 Ağustos'a kadar sürecek dersler, hafta sonu ve hafta içi olmak üzere iki grupta tam gün olarak gerçekleştirilecek.

HANGİ EĞİTİMLER VERİLECEK?

Eğitimin ilk yılında geleceğin teknoloji yıldızlarına tasarım ve üretim, robotik ve kodlama ile elektronik programlama konularında temel eğitim verilecek. Söz konusu temel eğitimin ardından siber güvenlik, enerji teknolojileri, yazılım teknolojileri (nesnelerin interneti, mobil uygulama), havacılık ve uzay, malzeme, yapay zeka eğitimlerine geçilecek. Üç alanda eğitim alarak uzmanlaşacak gençler, her ders dönemi sonunda bir proje geliştirecek. Öğrenciler takımlar halinde, ikinci yılın sonunda belirledikleri proje fikrini hayata geçirmek için çalışacak. Proje ekipleri ihtiyaç duydukları sıklıkta, atölyelerde proje toplantıları yapabilecek. Eğitim danışmanları eşliğinde eğitimin 3'üncü yılında çalışılacak proje fikri belirlenecek. Atölyelerin 3'üncü yılında dersler sınıf ortamında verilmeyecek. Üç yıllık eğitimin ardından geliştirilen projeler özel bir etkinlikte sunulacak.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNİN İTİCİ GÜCÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının (T3 Vakfı) ortak çalışması sonucu başlatılan projeyle Türkiye çapında 81 ilde deneyap atölyeleri kurulacak. "Milli Teknoloji Hamlesi"nin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıkan atölyeler, bu alanda ilgisi ve yeteneği olan gençleri bir araya getirecek. Geleceğin bilim insanları, araştırmacıları, girişimcileri olabilecek öğrencileri ortaya çıkaracak deneyap atölyeleri, gençleri, Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayan, üretken, yenilikçi bireyler olma yolunda destekleyecek.

2020 SONUNDA TÜM TÜRKİYE'DE

İlk etapta 12 ilde hayata geçirilen atölyelere 15 Temmuz ve terörle mücadele şehitlerinin isimleri verildi. Diğer şehirlerde de atölyeler hızlı bir şekilde açılacak ve 2020 sonuna kadar tüm illerde gençlerle buluşacak.

UYGULAMALI SINAV

Deneyap'ın ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart'ta yapıldı. Yazılı sınavı başarıyla geçenlerin katılmaya hak kazandığı uygulama temelli proje çalışması, 5 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Sınavda öğrenciler kendilerine sunulan tema doğrultusunda özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanabilecekleri proje tasarımı yaptı, tamamlanan projelerini de jüri üyelerine belirlenen süre dahilinde anlattı. Jüri üyeleri, öğrencilerin, kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konuyla ilgili bilgi sahibi olma becerilerini dikkate alınarak değerlendirmede bulundu. AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir