• DOLAR 5.959
  • EURO 6.555
  • ALTIN 300.98
  • ...
Trump'tan F-35 açıklaması: Milyarlarca dolarlık uçak satmamıza izin verilmiyor

ABD Başkanı Donald Trump, kabine toplantısında yaptığı konuşmada  F-35 savaş uçakları ile Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

S-400 konusunda Türkiye ile görüştüklerini belirten Trump, "Doğrusunu söylemek gerekirse karmaşık bir durum." ifadesini kullandı.

"Obama yönetimi Patriot sistemlerini satmadı"

Kendinden önceki Obama yönetimini eleştiren Trump, "Obama yönetimi Patriot sistemlerini satmadı. Türkiye’nin savunması için bu sistemlere ihtiyacı vardı ama hiçbir şekilde satmadılar. Türkiye almak için çok uğraştı. Bu uzun süre devam etti. Patriot kadar iyi olmayan ama benzer bir sistemi Rusya’dan satın almak zorunda kalacaklarını anlayınca, bir anda herkes ‘Tamam o zaman size Patriot satalım’ dedi. Ama Türkiye anlaşmayı imzalamış ve buradan almalarına aptalca bir şekilde izin verilmeyen füze sistemi için Rusya’ya çok para ödemişti." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması ve Türkiye’ye F-35 savaş uçakları teslimatının yapılmaması konusuna da değinen Trump, "Türkiye 100’den fazla F-35 uçağı sipariş etti. Daha da fazlasını sipariş etmeyi planlıyor. Ama Rus yapımı bir füze sistemi olduğu için, 100’ün üzerinde uçağı almaları yasak." dedi.

"Bu adil bir durum değil"

Trump şunları söyledi: "Şu anda Türkiye'nin bize çok iyi davrandığı ve bizim de Türkiye’ye, başka bir füze sistemi satın almaya zorlandığınız için size F-35 savaş uçaklarını satmayacağımızı söylediğimiz bir durumun içindeyiz. Ben diğer ülkeleri savunmam, Türkiye’yi de savunmam. Sadece Erdoğan’la iyi bir ilişkimiz var. Patriot sistemlerini çok almak istedi. Ama gerçekten istemediği bir sistemi almak için Rusya ile anlaştı. Bir anda biz de dedik ki tamam size Patriot satalım. Rus füze sistemi satın aldığı için milyarlarca dolarlık uçağı şimdi satmamıza izin verilmiyor. Bu adil bir durum değil" ifadeleriyle sürdürdü."İçinde bulundukları durum çok zor. Bizim de ABD olarak içinde bırakıldığımız durum çok zor. Buna rağmen çözmeye çalışıyoruz. Ne olacağını göreceğiz" şeklinde konuştu.

Trump, F-35 uçaklarının üretici firması Lockheed Martin'in de şu anda pek mutlu olmadığını, bunun çok sayıda istihdama mal olacağını belirtti.

 Türkiye ve ABD arasında geçtiğimiz yaz krize neden olan Amerikalı casus rahip Andrew Brunson'a da değinen Trump, "Rahip Brunson benim talebim üzerine ülkesine dönebildi. Yoksa 25 yıl cezaevinde yatacaktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradım ve dedim ki ‘Brunson düzgün bir adam, dindar bir adam. Casus değil’. Onu ve daha pek çok kişiyi geri almayı başardım. Basın bunları yazmak istemiyor" şeklinde konuştu. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir