• DOLAR 6.866
  • EURO 7.781
  • ALTIN 398.765
  • ...
Yetim çocuklar Kur'an-ı Kerim öğreniyor
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun" temasıyla açılan ve yoğun bir ilgi gören yaz Kur'an kursları kapsamında Gaziantep'te camilerin yanı sıra sosyal tesis ve aile merkezlerinde de çocuklara Kur'an-ı Kerim eğitimi veriliyor.

Bu kapsamda yetim çocukların eğitim gördüğü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hazreti Amine Yetim Koordinasyon Merkezi'nde açılan kursta yetim çocuklar, Kur'an-ı Kerim'i öğrenmenin sevincini yaşıyor.

Merkezde eğitim gören 80 yetim çocuk, yaz kurslarında düzenlenen etkinliklerle hem eğleniyor hem de Kur'an-ı Kerim öğreniyor. Merkeze gelen yetim çocuklar, büyük bir aşkla Kur'an'ı öğrenmenin yanı sıra hadis, siyer, ilmihal ve temel dini bilgiler de öğreniyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Abdullah Aksoy, Hazreti Amine Yetim Koordinasyon Merkezi'nin her geçen gün faaliyetlerinin daha da arttığını belirtti.

Sadece yetim çocukların eğitim aldığı merkezde yetim çocuklar için yaz Kur'an kursları kapsamında bir kurs açtıklarını belirten ve "Yetimler bizlere emanettir." anlayışıyla hareket ettiklerini dile getiren Aksoy, "Gerek merkezde, gerekse Nizip ilçesinde birer yetim koordinasyon merkezimiz var. Özellikle dezavantajlı ailelerde, baba vefat ettikten sonra çocuklarla baş başa kalan anne, büyük problemlerle karşı karşıya kalıyor. Babanın himayesinden mahrum kalan çocuklar, bir bakıma başıboş kalınca hem toplum hem de kendisi için büyük risk oluşturuyor. Bu riski azaltmak amacıyla bu merkezi kurduk." dedi.

Aksoy, "Şu an bin 300 yetim aileye ulaştık. 3 bin 600 yetim çocuğumuzla ilgilendik. Bu çocuklarımızın başta okullarına devam edebilmeleri için ne gerekiyorsa; sosyal, psikososyal, ekonomik desteklerle de yanlarında oluyoruz. Merkezlerimize gelen çocuklarda, içine kapanık ruh halinden, toplumsallaşma ve sosyalleşme süreci başlıyor. Ciddi anlamda ailelerden memnuniyet duyuyoruz. Babanın vefatı sonrası içine kapanan yüzlerce çocukla görüşme yaptık ve sonuç olarak eğitim başarılarının arttığını kendimiz gözlemledik. Bu da bize ciddi anlamda doğru iş yaptığımızı gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Merkezin bir yıldır hizmet verdiğini belirten Aksoy, "Gerek yaz dönemi, gerekse kış aylarında takviye ders kurslarıyla çocuklarımızın hem zihinsel hem de fiziksel gelişiminde yanlarında oluyoruz. Bu merkezde bunun için hem spor salonları, hem cep sinemamız var. 5 haftada bir kültür turu yapıyoruz. Gaziantep'in tarihi ve kültürel mirasını çocuklara tanıtıyoruz. Ufak dokunuşlarla kayıp nesil oluşmasının önüne geçiyoruz, gençlerin toplumsallaşması, sosyalleşmesi ve başarısına katkı sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

Kurslarda eğitim gören öğrenciler de hem Kur'an-ı Kerim öğrendiklerini hem de eğlendiklerini söylediler. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir