• DOLAR 12.875
  • EURO 14.596
  • ALTIN 741.144
  • ...
ABD'den çarpıcı açıklama: Füzelere karşı savunmasızız
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Washington'un önde gelen düşünce kuruluşlarından Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nda konuşma yapan ABD Kongresi'ne bağlı Araştırma Servisi'nin nükleer politika uzmanı Amy Wolf, ABD'nin sadece Rusya'nın yeni süpersonik füze sistemi Avangard'a değil, aynı zamanda kıtalararası balistik füzelere karşı da savunmasız olduğunu belirtti.

"FÜZELERE KARŞI SAVUNMASIZIZ"

Wolf, “Rusya'nın Avangard'ı test ettiği Aralık 2018'de evdeydim ve haberleri izliyordum. Oradakiler ‘Tanrım, onlar bu füzeyi test etti ve ondan kendimizi savunamıyoruz' diye çok üzgündü. Ancak biz Rusya ya da Çin'in hızlı uçan sıradan balistik füzelerine karşı da savunmasızız” diye konuştu.

"ABD BU KONUDA 'CAYDIRICILIK' YÖNTEMİYLE İLGİLENİYOR"

ABD'nin bu konuda ‘caydırıcılık yöntemiyle ilgilendiğini' söyleyen Wolf, “Nükleer caydırıcılık, Rusya ve Çin'den gelen tehditler konusunda geniş bilgiye sahipseniz, onların manevra kabiliyeti olan savaş başlıkları yapabildikleri sizin için yeni ve korkutucu bir şey değil. Ancak kendileri için çalıştığım insanların birçoğunun ve bu ülkedeki insanların çoğunun bu konuda yeterince eğitilmiş olmadıklarını ve bu nedenle Rusya ve Çin'in bu alandaki olanaklarının korkutucu ve yeni olarak gördüklerini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Amerikalı uzman, hal böyleyken ABD'nin konuşlandırdığı ve hem uzayda, hem de atmosferin çeşitli katmanlarında kısa, orta ve uzun menzilli kıtalararası balistik füzelere ait savaş başlıklarını yok etmeyi amaçlayan füze savunma sisteminin hangi tehditlerden koruduğu konusuna ise açıklama getirmedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Mart 2018'deki Federal Meclis konuşmasında tüm dünyaya duyurduğu yeni 'yenilmez' silahlar arasında bulunan ve gelecek yıl ordunun hizmetine girmesi beklenen Avangard füzeleri, geleneksel kıtalararası balistik füzelerden farklı olarak, atmosferin yoğun katmanlarında onlarca kilometre irtifada seyredebiliyor ve ses hızının 20 katına ulaşabiliyor.

 Rusya Savunma Bakanlığı geçen aralık ayında Avangard sistemine ait füzeyle atış testi gerçekleştirmiş, OrenburgBölgesi'nden fırlatılan füze, 6 bin kilometre uzağında, Kamçatka yarımadasındaki Kura poligonunda yer alan hedefi başarıyla vurmuştu.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir