• DOLAR 6.856
  • EURO 7.745
  • ALTIN 395.831
  • ...
SON DAKİKA
"MB Başkanı'nın tasarrufları neticesinde ağır bedeller ödendi"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'yı cumartesi gecesi Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB başkanlarının "daha önce istediği gibi adım attığını, kimsenin bir şey soramadığını" söyledi ve "Bir yere katlanılabilirdi, çekilmez oldu." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınmasıyla ilgili ilk kez konuştu. Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası'nın ekonominin finans ayağının en önemli kilidi olduğunu belirtti. "Orayı tamamen revize edemezsek ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz." dedi.

Erdoğan, "Merkez Bankası ile ilgili attığımız adım, yeni yönetim sisteminin cumhurbaşkanına vermiş olduğu bir yetkinin neticesidir. Çünkü Merkez Bankası Başkanı daha önce layüseldi, hiçbir şey soramazsınız, istediği gibi adım atar. Şimdi burada da yapı içerisinde Sayın Başkan'ın kendine has birçok tasarrufu olmuştur ve bu tasarruflar neticesinde de maalesef ağır bedeller ödendi. Bu artık bir yere kadar katlanılabilirdi, çekilmez oldu ve ondan sonra da bunu başta Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık ve bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra da burada bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, daha önce Para Politikası Kurulu toplandığı zaman "Acaba buradan bu defa ne çıkacak?" diye kaygılandıklarını da anlattı.

Cumhurbaşkanı'na göre, Çetinkaya "piyasalara güven vermedi, piyasalarla iletişimi iyi değildi." (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir