• DOLAR 6.859
  • EURO 7.835
  • ALTIN 397.543
  • ...
"Anız yakanlara cezai yaptırımlar tavizsiz uygulanacak"

Vali Erin, anız yakanlara uygulanacak cezanın dekar başına 60,10 TL olduğunu ve bu cezanın 5 katına kadar artırılabileceğini belirterek, cezai yaptırımların taviz vermeden uygulanacağı uyarısında bulundu.

Son günlerde sıkça yaşanmaya başlayan anız yangınları hakkında üreticileri uyaran Vali Erin, hububat hasat alanlarında oluşan anızların bir kısmının çiftçiler tarafından bilinçli yakıldığını tespit ettiklerini belirterek, anız yakmanın toprak verimliliğini olumsuz etkilediğini ve tabii dengeyi bozduğuna dikkat çekti.

Anızla birlikte toprak üstünde ve altında yaşayan tüm canlıların da yakıldığını ifade eden Vali Erin, şunları ifade etti: "Toprağa verilen gübre ile bitkiler için gerekli besin maddelerinin bitki tarafından alınması, toprak canlıları ve organik madde sayesinde gerçekleşmektedir. Anız yakılması ile gübrenin faydası azalıp daha yüksek gübre maliyetine yol açmaktadır. Anız yakmanın toprağa verdiği zararın yanında hava kirliliğine yol açmakta, karayolu civarındaki anız yangınları ise görüş mesafesini azaltarak trafik kazalarına, kontrolsüz olarak yakılan anızlar da komşu tarladaki hasat edilmemiş ürünlerin yanmasına, orman ve konut yangınlarına, tarla içerisindeki direklerin, meyve ağaçların yanmalarına sebep olabilmektedir. Yani anız yakarak kendimize, çevremize ve tarımsal geleceğimize zarar vermekteyiz."

Vali Erin, anız yakanlara uygulanacak cezaların tavizsiz şekilde uygulanacağına dikkat çekerek, "Anız yakmanın önüne geçmek için; tohum yatağı hazırlama, modern tarım teknikleri ile yapılmalıdır. Hububat hasadı biçerdöverle toprak yüzeyine yakın yapılmalı, hasat sonrası anız parçalayıcı bir aletle toprağa karıştırılmalıdır. 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20. maddesi gereğince anız yakanlara idari para cezası uygulanmaktadır. Anız yakmanın cezası dekar başına 60,10 TL'dir. Bu ceza 5 katına kadar arttırılabilir. Anız yakan üreticilerimize ilgili mevzuat gereğince ilgili kurumlar (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından cezai yaptırımlar taviz vermeden uygulanacaktır. Kendimize, çevremize ve tarımsal geleceğimize zarar vermemek için anız yakmayalım." diye konuştu.

Vali Erin son olarak, anız yakmaya karşı tüm üreticilerin, ilin tarımsal geleceğine gerekli hassasiyeti göstermelerini önemle rica etti. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir