• DOLAR 7.501
  • EURO 9.063
  • ALTIN 442.149
  • ...
mossad başkanı: Umman-israil ilişkileri yeniden başladı!

Terör çetesi israil dış istihbarat servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, israil'in bazı bölgesel krizlerde gizli arabulucu rolünü üstlendiği Umman Sultanlığı ile yeniden "resmi ilişkiler" kurduğunu söyledi.

Cohen, Herzliya'da düzenlenen bir konferansta, "Son zamanlarda, Umman ile resmi ilişkilerin restorasyonunun yanı sıra bu ülkede israil temsilciliği kurduğunu “ duyurdu.

90’lı yıllarda Umman ve işgalci israil’in karşılıklı ticari büroları bulunuyordu. 2000 yılında ikinci intifada patlak verince Umman bu büroları kapatma kararı almıştı.

Cohen, iki ülke arasındaki ilişkilerin restorasyonunun "hala gizli olan çok daha geniş bir çabanın görünen kısmı olduğunu" söyledi.

Cohen'in sözleri israil-Filistin ihtilafını çözme iddiasında olan ABD barış planının ekonomik ayağı olan Bahreyn çalıştayının yapılmasından günler sonra geldi.

Filistin Yönetimi, Washington’u  siyonist israil’e destek vermekle suçlayarak çalıştayı boykot etti. israil resmi bir temsilci göndermedi, ancak Beyaz Saray'ın davetine birkaç israilli araştırmacı ve gazeteci katıldı. Toplantıya aynı zamanda Umman'dan temsilciler de katıldı.

Benzeri görülmemiş bir fırsat

Mevcut durumun benzeri görülmemiş bir fırsatı teşvik ettiğini ifade eden Cohen, “Bu, belki de Ortadoğu tarihinde ilk kez kapsamlı bir barış anlaşmasına yol açabilecek bölgesel bir barışa ulaşma fırsatıdır. Bölgenin bütün ülkeleriyle henüz bir barış anlaşmamız yok, ancak ortak bir çıkar grubu, yoğun işbirliği ve açık iletişim kanalları var” dedi.

Maskat ziyareti

Geçtiğimiz yıl ekim ayında işgal çetesi israil Başbakanı Binyamin Netanyahu Maskat'ta Sultan Kabus’la sürpriz görüşmeler yaparak Filistin’in iki taraf arasındaki ilişkilerin normalleşmesi korkusunu artırdı.

Umman Sultanlığı 26 Haziran'da işgal altındaki Filistin topraklarında bir elçilik açma niyetinde olduğunu açıkladı. Filistinliler bu kararın altında israil’in tanınması olacağından endişe ediyor.

Terörist israil Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Abu Dabi'deki iklim değişikliği konulu Birleşmiş Milletler konferansına katıldı ve burada Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BAE’den kıdemli bir yetkili ile bir araya geldi.

Katz Facebook'ta şunları yazdı:

"israil ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleşmesi politikasını öne çıkarmak için israil Başbakanı Binyamin Netanyahu ile çalışmaya devam edeceğim."
BAE’nin israil ile resmi diplomatik ilişkisi bulunmuyor, ancak israil Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev Ekim ayında  Abu Dabi’yi ziyaret etti.

Kaynak, independent

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir