• DOLAR 5.774
  • EURO 6.36
  • ALTIN 269.96
  • ...
Bitlis kolorektal taramasında Türkiye ikincisi

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü, 2018 yılında 10 bin 538, 2019 yılının ilk 5 ayında ise 3 bin 082 kişi kolorektal kanseri (kalın bağırsak kanseri) taramasını yaparak Türkiye'de ikinci sıraya yerleşti.

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'deki kanser insidansının yüz binde 210.2 olduğu, kalın bağırsak kanserlerinin ise hem kadınlarda hem de erkeklerde tüm kanserler arasında üçüncü sırada yer aldığı, bunun erkeklerde yüz binde 22.8 kadınlarda ise yüz binde 13.8 sıklığında görüldüğüne dikkat çekildi.

Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmiyor

Kolorektal kanserin kesin sebebinin bilinmediğine vurgu yapılan açıklamada, "Kolorektal kanserin (Kalın bağırsak kanserinin) kesin sebebi bilinmemektedir. Bilinen risk faktörleri; sigara ve alkol kullanımı, aşırı kilolu veya obez olmak, fiziksel olarak aktif olmamak, fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi, ileri yaş, ailede benzer kanser öyküsünün bulunması ve bazı genetik hastalıklardır." denildi.

Kolorektal kanserinin belirtilerine dikkat!

Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtilere dikkat çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler ise bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi, bağırsakta tam boşalmama hissi, dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma, karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti ve bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybıdır. Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken, tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması, kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Erken tanı durumunda poliplerin alınması kanseri önlerken; var olan kanseri erken dönemde tanımak da tedavi etkinliğini ve sağ kalımı arttırmaktadır."

Kanser vakalarında erken teşhis çok önemli

Sağlık Bakanlığının, "Sağlıkta Dönüşüm Programı"  kapsamında Bitlis Devlet Hastanesi bünyesinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulduğu belirtilen açıklamada, erken teşhisin önemine dikkat çekildi.

Erken taramanın tavsiye edildiği açıklamanın devamında ise, "Taramada, 'Gaitada gizli kan testi' uygulanmakta ve bu testi 50-70 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir. Ailede kanser öyküsü olan bireylerde ise bu taramalar daha erken yaşta başlatılmalı ve daha sık aralıklarla yapılmalıdır. İlimizde KETEM polikliniği ve aile sağlığı merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde yapılabilmektedir. 50 yaşından sonra ise her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir." ifadesine yer verildi.

Bitlis kolorektal taramalarında Türkiye ikincisi

Açıklamanın sonunda ise Bitlis'te, 2018 yılında 10 bin 538,  2019 yılı ilk 5 ayında ise 3 bin 082 kişiye kalın bağırsak kanseri taramasının yapıldığı, Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde en fazla kolorektal kanser taraması yapan ikinci il olması nedeniyle Bitlis İl Sağlık Müdürlüğüne başarı belgesi verildiği ifade edildi. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir