• DOLAR 5.945
  • EURO 6.556
  • ALTIN 300.46
  • ...
Gece başlayan diş ağrısı kâbus olmasın!

Doktor Pertev Kökdemir, gece başlayan diş ağrıları hakkında açıklamalarda bulundu. Diş ağrılarının gece saatlerinde daha da artabileceğini belirten Kökdemir, "Gece başlayan diş ağrısı kâbus olmasın." dedi.

"Derin diş çürüklerinde, diş sinirinin ölmeye başlaması ile iltihaplanma oluşur. İltihap kök dışına yayılmaya başlayarak dokulara baskı yapar ve bu nedenle ağrı meydana gelir." diyen Kökdemir, hormonların gece saatlerinde değişiklik göstererek, ağrı eşiğinin değiştiğini ve damarların genişlediğini ve bu sebepten diş ağrılarının gece saatlerinde daha da artabileceğini belirtti.

Kökdemir, gece başlayan ağrılarla ilgili şu önerilerde bulundu:

"Dişlerin üzerinde ve arasında kalan gıda artıkları diş fırçası ve diş ipi ile temizlenebilir.

Ağrıyan dişin üzerine herhangi bir ağrı kesici ilaç ve alkol gibi solüsyonların uygulanmaması gerekir. Kimyasal yapıları nedeniyle bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişe neden olabilir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına yol açar.

Eğer iltihap nedeniyle yüzde şişlik varsa o bölgeye soğuk uygulama yapılabilir.

Diş hekimine ulaşana kadar ağrı kesici alınarak ağrı önlenebilir."

Kökdemir, bu gibi müdahalelerin geçici çözümler olduğunu, derin çürüklere müdahalelerin gecikmesi durumunda dişin kurtarılamama ihtimalinin doğabileceğini tüm bu sebeplerden diş hekimine gidilmesi gerektiğini önemle vurguladı. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir