• DOLAR 5.899
  • EURO 6.507
  • ALTIN 281.87
  • ...
Kıbrıs gazilerine madalyaları verildi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bitlis Valiliği tarafından düzenlenen programla 35 Kıbrıs gazisine "Milli Mücadele Madalyası" verildi.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen programda bir konuşma yapan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, 1974 yılında Türkiye tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nda gazilik unvanının kazanan gazilere unvanlarını vermekten guru duyduğunu belirtti.

Çağatay, "Gazilik ve şehitlik mertebesinin önemini dinimiz açısından hepimiz biliyoruz. Bunu ülkemizde de uzunca bir zamandır uyguluyoruz. 18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü, 19 Eylül Gaziler Günü olarak her yıl düzenli olarak kutluyoruz. İşin aslına bakarsanız, Kıbrıs gazilerinin dönem dönem yakınmalarını hissediyorduk. Bunu muhtelif görev yaptığım yerlerde ve Bitlis'te de bana iletmişlerdi. Devletimiz de bu yakınmaları dikkate almış olacak ki eksik olan gazilik madalyalarını tevcih etmek üzere bizleri görevlendirdiler. Bu vazifeyi ben büyük bir gurur ile aldım." dedi.

Yıllardır Kıbrıs üzerinde yürütülen karanlık çabalara dikkat çeken Çağatay, şunları söyledi:

"Kıbrıs yüzlerce yıldır Türk toprağıydı. 1963 yılında başlayan karanlık Rum emellerini biliyorsunuz. 1974 yılında zirveye çıkan EOKA üzerinden Türk vatandaşları adadan sürmek için yürütülen o karanlık çabalar, 1974 yılında zirveye ulaşmıştı. Herkesin diline artık pelesenk etmiş o ‘Ayşe Tatile Çıksın’ parolasıyla başlayan Türk müdahalesi, aslında bir barış harekâtının başlangıcıydı. Adaya gerçekten barış getirmek içindi. Bu nedenle 498 şehidimiz var. Bu harekâta katılarak gazi unvanı kazanan gazilerimizi kutluyor, aramızda bugün bulunmayan ve Hakk'a yürüyen gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz."

Program, gazilere "Milli Mücadele Madalyası" verilmesinin ardında çekilen toplu fotoğrafla sona erdi. Programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, kurum amirleri ve gaziler katıldı. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir