• DOLAR 6.737
  • EURO 7.535
  • ALTIN 377.366
  • ...
​ "Bölgenin sosyal alandaki sorunlarının çözümünü arayacağız"
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu, bölgesel anlamda ilk toplantısını Gaziantep’te düzenledi. Gaziantep Valiliği’nde düzenlenen toplantıda gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin, kurul olarak yeni sistem içerisinde daha aktif bir biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Gaziantep Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve protokol üyeleri katıldı.

Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte oluşturulan yeni kurumlardan Sosyal Politikalar Kurulunun, sistemin önemli bir parçası olduğunu belirterek, kurul olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçladıklarını söyledi.

İlki Gaziantep'te olmak üzere bölge çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Bilgin, "Çalışmalarımız, toplumdaki farklılıkları, yoksullukları, gelir, sosyal eşitsizlikleri gidermeye yönelik politika alanlarını kapsamaktadır. Çalışma hayatından sosyal yardımlara, sosyal güvenlikten sosyal dayanışmaya kadar geniş bir alanı kapsayan sorunlar var. Bu sorunların çözümüne yönelik politikalar nelerdir? Bunları ortaya koyuyoruz. Bölgesel gelişme ve sorunlar, kentleşme, sanayinin yaratmış olduğu sorunlar, göç dalgasının yarattığı sorunlar, toplumsal huzursuzlukları, eşitsizlikleri fırsat eşitliğiyle eşit yurttaşlık haklarının kullanımını sağlayarak bir düzenlemeyi sosyal devletin görevi haline getirmektedir. Sosyal politikalar kurulu olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçlıyoruz." dedi.

Bilgin, akademisyenlik hayatı boyunca çalışma ekonomisi ve sosyal politikalar üzerine dersler verdiğini de belirterek sosyal politikanın esas maksadının toplumda bir orta tabaka yaratmak olduğunu, düşük gelir gruplarının gelir seviyelerinin düzeltmesinin ve sosyal fırsatların eşitsiz dağılımına karşı mücadele etmenin, sosyal politika alanının perspektifi içerisinde yer aldığını ifade etti.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise kurulun iki gün boyunca paydaşlarla yapılacak toplantılarla ve politika belirleme sürecini başlatacağını belirterek, toplantı sonucunda hem Gaziantep hem de Türkiye için kalıcı ve sürdürülebilir politikalar üretilmesi temennisinde bulundu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir