• DOLAR 6.729
  • EURO 7.384
  • ALTIN 373.078
  • ...
3 günlük bebek ameliyatla sağlığına kavuştu

Diyarbakır'da doğuştan kuyruk sokumunda tümör ile dünyaya gelen Nofa bebek, 3 günlük ömrüyle geçirdiği ameliyat ve 21 günlük mücadelesinin ardından sağlığına kavuştu.

Tıpta "Sakrokoksigeal Teratom" adı verilen, kuyruk sokumunda bir tümör ile dünyaya gelen Nofa Karadağ, doğumundan 3 gün sonra, tümör nedeniyle ameliyat edildi. Yenidoğan ünitesinde yoğun bakımda bulunan 21 günlük Nofa bebek, yaşam mücadelesinin ardından sağlığına kavuştu.

Diyarbakır'da yaşayan Vedat ve Sabiha Karadağ çiftinin, kuyruk sokumunda bir kitle ile doğan bebeklerine cerrahi müdahale için Memorial Dicle Hastanesi'ne sevk edildi. Burada Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Taner Kamacı'nın yaptığı muayene ve tetkiklerin ardından, tıpta "Sakrokoksigeal teratom" adı verilen 10 cm'lik ortalama bir kavun büyüklüğünde bir tümörün varlığı doğrulandı.

Nofa Bebek, Kamacı tarafından ameliyata alındı ve dünyaya gelişinin üçüncü gününde başarılı bir operasyonla kuyruk sokumuna yerleşmiş olan tümörden kurtuldu. 2 saat süren ameliyattan sonra yenidoğan yoğun bakım süreci başlayan bebek, yaşam destek tedavisi devam eden 21 günün sonunda sağlıklı bir şekilde taburcu edilerek ailesine kavuştu.

Her 35-40 bin bebekte görülebiliyor

Yeni doğan bebeklerin ortalama 35-40 bininde bu tür tümörlerin görülebildiğini söyleyen Kamacı, "Kız çocuklarında erkeklere oranla 2-3 kat daha fazla ortaya çıkabilir ve genelde anne karnındayken perinatal uzmanları tarafından fark edilebilir. Erken tanının önemli olduğu bu tümörlerin varlığında, hasta vakit kaybetmeden ameliyatla alınmalıdır. Tedavinin gecikmesi durumunda, özellikle erkek çocuklarda bu oluşumlar kötü huylu yapılara dönüşebilir. Cerrahinin, deneyimli çocuk cerrahisi uzmanları tarafından yapılmasının yanı sıra yenidoğan yoğun bakım ünitesinin bulunduğu tam teşekküllü bir hastane ortamı da çok önemlidir." dedi.

Erken tanı tedavide başarı sağladı

Kamacı, "Nofa bebeğin şansızlığı, anne karnında tümörün fark edilememiş; şanslı tarafı ise doğumdan hemen sonra fark edilmiş olmasıydı. Böylelikle bize yönlendirilen hastayı, tüm muayene ve tetkiklerinin ardından ameliyata aldık. Ameliyattan sonra patolojiye gönderdiğimiz tümörün iyi huylu çıkması da bizi ayrıca sevindirdi. Erkenden fark edilmemiş, tedavi için zaman kaybedilmiş olsaydı, bu tümörün de kötü huyluya dönüşme ihtimali vardı." ifadelerini kullandı.

Yaşadığımız büyük şok mutlulukla sonuçlandı

Bebeklerini mutlulukla kucaklarına alan Karadağ Çifti, "Bebeğimiz için tek çare ameliyattı ve biz çok korkmuştuk. Ameliyattan sonra yoğun bakım tedavisi ve temiz çıkan patoloji raporu sonrası, ona sağlıkla kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayat mücadelesini kazanıp bizlere rahat bir nefes aldıran bebeğimize Nofa adını koyduk. Bu duyguyu tarif etmek gerçekten çok zor ve bize bu güzel anları yaşatan doktorumuza minnettarız." şeklinde konuştu. (Ramazan Zeren–İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir