• DOLAR 7.363
  • EURO 8.717
  • ALTIN 460.112
  • ...
Avrupa Müslüman Gençlik Buluşması sona erdi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

6 Haziran Perşembe günü başlayıp 7 Haziran Cuma günü, cuma namazı ile resmi olarak startı verilen geleneksel "7. Avrupa Gençlik Buluşması" bugün sona erdi.

Her sene olduğu gibi bu yıl da Peygamber Sevdalısı gençlerin yoğun katılımı ile 5 gün boyunca devam Müslüman Gençlik Buluşması programına; İsviçre, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, Avusturya gibi Avrupa ülkelerinden ve bu ülkelerin farklı şehir, kanton ve eyaletlerinden yüzlerce Peygamber Sevdalısı genç katıldı.

Programa misafir olarak katılan İTTİHADUL ULEMA Başkan Yardımcısı Suat Yaşasın, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Eşin ve Avusturya’da ikamet eden Muhammed Zahid Hoca da farklı zamanlarda ve farklı başlıklar altında gençlere hitap ettiler.

Gençlik Ve Teknoloji

Programda gençlere "Gençlik ve Teknoloji" temalı bir konuşma yapan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Eşin, "İlim ve teknoloji Müslümanların uzak duracağı konulardan değildir. Tam aksine Müslüman’ın üzerinde yoğunlaşacağı konulardandır. Müslüman gençler davalarına, İslam’a hizmet edebilmek adına güncel gelişmelerden haberdar olmalı ve onları vahşilik ya da katliam için değil İslam’a ve insanlığa hizmet adına geliştirmelidir. İlim nerede olursa olsun onu edinmek Müslümanlar için birer vazifedir. İşte tam da bu yüzden Peygamberimiz, 'İlim Çin’de bile olsa onu alınız.' diye buyurmuştur. Dikkat edin bu hadis irad edildiği zamanda da Çin Müslüman bir ülke değildi. Bu da gösteriyor ki; Müslümanlar için hedef Allah rızası olduktan sonra ilim ve teknoloji gibi gelişmelere ulaşmak adeta bir farzıyet hükmündedir." dedi.

Sosyal medya kullanımı ve teknolojik esaret konusunu da anlatan Mehmet Eşin, gençleri özellikle telefon esareti konusunda uyararak, hayatın ya da güncelliğin sadece soysal medyadan ibaret olmadığını vurguladı.

Gençlik ve Ahlak

Programda katılımcılara "Gençlik ve Ahlak" konulu bir konuşma yapan Muhammed Zahid Hoca, "Gençler, eğer gençliğinizin heba olmasını istemiyorsanız eğer müfsitlerin gençliğinizi heba etmesini istemiyorsanız, o zaman Allah’ın ve Resulünün ahlakıyla ahlaklanmalısınız.  Ahlak demek fani olmamak demektir. Ahlak demek Peygamberlerin düşünce dünyasına girip Peygamberlerin gençliklerini Allah yolunda harcadıkları gibi gençliği değerlendirmek demektir. Ahlak, Peygamberler gibi yaşamaktır. Sahabeler gibi yaşamaktır. Ahlak yaşam tarzımız olmalıdır. Biz sosyal medya Müslümanları olmamalıyız. Her ne kadar birileri bizi sadece sosyal medya Müslüman’ı yapmak istese bile. İstiyorlar ki; sadece sosyal medyadan öğrenelim, sadece sosyal medyadan okuyalım, sosyal medya üzerinden tartışalım. Böylece istiyorlar ki, kitap okumayalım, Kur’an-ı Kerim okumayalım, âlimleri dinlemeyelim. Biz eğer ahlaklanmak istiyorsak öncelikle Cenab-ı Allah’ın kelamını öğreneceğiz." diyerek gençlere ahlakın önem ve değerini izah etti.

Gençlik ve Aidiyet

Programa Türkiye’den katılan Suat Yaşasın ise "Gençlik ve Aidiyet" konusunu işledi. Genel anlamda gençlerin bir aidiyet sorunu yaşadıklarını vurgulayan Yaşasın, "Evet sizler şu anda gerçek anlamda ait olduğunuz topraklarda değilsiniz. Ama biz şunu bilmeliyiz ki; nerede Allah’ın dinini yaşayabiliyorsak biz oraya aitiz. Aidiyetimiz dinimizdir. O yüzden nerede olursak olalım dinimizi yaşamak zorundayız." dedi.

Etkinlikler

Gençlik buluşması kapsamında sohbet ve eğitim programlarının yanı sıra sportif ve kültürel etkinlikler de düzenlendi.

Programa iştirak eden Hamburg Vahdet Camii Tiyatro grubu da kültürel etkinlikler kapsamında iki kez tiyatro gösterisi sergiledi. Gençler tarafından büyük ilgi ve beğeni ile izlenen skeçler sergileyen Vahdet Tiyatro Grubu profesyonel tiyatrocuları aratmadı.

5 günlük program boyunca sürekli ezgi ve ilahilerin seslendirildiği müzik etkinliklerine ise Hamburg Vuslat ilahi Gurubu, Vahdet İlahi Grubu ile İslami Rap’in öncülerinden olan G-Flow katıldı.

Program bitiminde katılımcılara teşekkür konuşması yapan Program Koordinatörü Zülküf ER, "Uzak yakın tüm ülkelerden programımıza teşrif eden gençlere ve onlara eşlik eden büyüklere, program boyunca mutfak ve temizlik konusunda gönüllü olarak görev üstlenen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Hepinizden Allah Razı olsun. Siz böyle gayretli olduğunuz müddetçe bizler de her yıl sizler için bu tür programları tertip etme gayretinde olacağız." diyerek programı sonlandırdı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir