• DOLAR 6.769
  • EURO 7.634
  • ALTIN 366.799
  • ...
Ek ders ücretlerini yatırmayan bankaya tepki

Bayram öncesi ödenmesi gereken ek ders ücretlerinin hala yatırılmamış olmasının eğitim camiasında mağduriyetlere sebep olduğunu belirten Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, "Hiçbir kurum veya şahsın kamu çalışanlarının ücretlerinden hukuksuz biçimde kazanç elde etme veya ücretleri saklı tutma, bekletme hakkı yoktur." dedi.

"Bilindiği üzere yetkili makamlar tarafından ek ders ücretlerinin Ramazan Bayramı tatili öncesinde, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar ödenmesi hususunda her türlü önlemin alınması, herhangi bir gecikmeye sebebiyet verilmemesi şeklinde resmi yazı tüm kurumlara gönderilmişti." diyen Deniz, "Ancak okulların ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tahakkuk servislerinin, tüm işlemleri zamanında gerçekleştirmelerine rağmen Adıyaman'da Ziraat Bankası'nın, kurumların hesabına aktarılan ücretleri, çalışanların hesaplarına aktarmamış olması dolayısıyla birçok öğretmen hala ek ders ücretlerini alamayarak mağdur edildi." ifadelerini kullandı.

Yaşanan ödeme gecikmesi ile ilgili öğretmenlerin tepkisini dile getiren Ali Deniz, "İlgili banka, 2 Haziran tarihinden itibaren ilgili kurumların hesaplarına gönderilen ek ders ücretlerini 10 Haziran 2019 itibariyle tüm işlemler tamamlanmasına rağmen hala ödemeleri gerçekleştirmemiş ve öğretmenlerin nazarında, ek ders ücretleri üzerinden hukuksuz bir biçimde kazanç sağladığı şüphesi oluşturmuştur." şeklinde konuştu.

Söz konusu bankanın bu ödeme gecikmesi nedeni ile eğitim camiasında güvenilirliğini yitirdiğini bilmesi gerektiğini ifade eden Deniz, "Ek ders ücretlerinin banka tarafından henüz ödenmemiş olması; bazı kesimler tarafından, 'Devlet ekonomisinin zayıfladığı, hazinede para kalmadığı, ödemelerin yapılamayacağı' şeklinde menfi ve art niyetli, toplumsal kaosa sebebiyet verecek şekilde yorumlamasına sebep olmuştur. 31 Mayıs'tan bugüne kadar sorunun çözülmesi için, ilgili banka yöneticileri ile bazı görüşmeler yaptık. Kurumlar tarafından 3 Haziran 2019 tarihli text dosyalarının gönderilmesi halinde ödemelerin hemen yapılacağına dair söz de verildi. Ancak banka verdiği bu sözü de tutmadı." ifadelerini kullandı.

 Deniz açıklamasına şöyle devam etti;

"Hiçbir kurum veya şahsın, kamu çalışanlarının ücretlerinden hukuksuz biçimde kazanç elde etme veya ücretleri saklı tutma, bekletme hakkı yoktur. Ek ders ücretlerini bayram öncesi alacaklarına dair hükümet tarafından güvence verilen eğitim camiası, Adıyaman'da Ziraat Bankası tarafından mağdur edilmiştir. Eğitim çalışanlarının normal zaman dilimlerinde her ayın 6'sında aldığı ücretlerin, 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenmesine dair bakanlık emri söz konusuyken, 10 gündür ödenmemiş olmasının geçerli hiçbir mazereti yoktur, olamaz. Bu bir ihmalden kaynaklanıyorsa, ihmale sebebiyet verenler hakkında gerekli işlemler gecikmeden yapılmalıdır. Bir ihmal söz konusu değilse, bu beceriksizliktir ve bilinmelidir ki basit bir ücret ödemesini 10 gün geciktiren böylesi bir beceriksizliğe camiamızın tahammülü yoktur. İlgili banka ile maaş ve ücret ödemeleri için imzalanan protokolün eğitimciler yanında tarafı olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu konuda protokolün gereği olarak ya sorunu bugün itibariyle çözüme kavuşturarak ücretlerin hesaplara aktarılmasını sağlamalı ya da protokolü tek taraflı olarak feshetmelidir." (Cemil Özdaş - İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir