• DOLAR 7.45
  • EURO 9.051
  • ALTIN 443.534
  • ...
BM’den İdlib çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi ve İnsani Danışmanı Najat Rochdi, İdlib'de devam eden hava saldırıları ve çatışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede, şiddetin sona ermemesi durumunda büyük bir insani felaketle karşı karşıya kalınacağı uyarısı yaptı.

İdlib’de 3 milyona yakın insanın korunmaya ihtiyacı olduğunu belirten Rochdi, “Şiddetin sona ermemesi durumunda büyük bir insani felaketle karşı karşıya. Saldırılar ve savaş aynı zamanda devlet kontrolündeki bölgelerdeki sivilleri de etkiliyor" diye konuştu.

Sivillerin korunmasının her şeyden önemli olduğunu vurgulayan Rochdi, şunları kaydetti:

"Sivillerin korunması her şeyden önemlidir. Savaşan tüm taraflar uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmeli ve derhal savaş suçlarına yol açabilecek tıbbi tesisler, okullar, pazarlar ve ibadet yerleri dahil sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırıları durdurmalıdır."

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Hol Kampı’ndan bin Suriyeli ve 526 kişilik üçüncü grubun ayrıldığı haberlerini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Rochdi, hala kampta yaşayan insanların acil yardıma ve korunmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Kamplarla ilgili de değerlendirmede bulunan Rochdi, şöyle devam etti:

"Kamptaki 72 bin kişinin yüzde 91 gibi ezici çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor, çocukların yüzde 65'i de 12 yaşın altında. Silahlı gruplar ile ilişkili olduğundan şüphelenilenler de dahil olmak üzere tüm çocukların, Uluslararası İnsancıl Hukuk ve Özel Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında özel bakım ve koruması sağlanmalıdır. Bu çocuklar mağdurdur ve öncelikle ilgi ve muamele görmeleri gerekmektir."

"Birçoğu bu anlamsız savaşı kavramaya çalışmak için çok genç olan bu çatışmanın kurbanlarına karşı ortak bir sorumluluğumuz var" ifadesini kullanan Rochdi, 29 bin kişinin yaşadığı Rukban Kampı’ndaki durumun da temel mal ve hizmet tedarikindeki yetersizlikler nedeniyle çaresiz ve kritik olduğunun altını çizdi.

Rochdi, açıklamasında "En son dört aydan daha uzun bir süre önce yardım aldılar. Rukban'daki insanlara yardımın derhal iletilmesini kolaylaştırabilecek BM'nin etkili üye devletlerine çağrıda bulunuyorum" ifadelerine yer verdi.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir