• DOLAR 5.95
  • EURO 6.564
  • ALTIN 302.44
  • ...
"Hoşgörü ve kardeşliğin şehri Siirt'ten 3 dilde bayram mesajı"
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Siirt'te Ramazan Bayramı'na ulaşmanın sevinci yaşanırken, bu bayramda küskünlüklerin bitmesini, birlik ve beraberliğin gelmesini,  mazlum İslam coğrafyasında yaşanan sıkıntıların da son bulmasını temenni eden Siirtliler, bayramın İslam âlemine ve insanlığa huzur getirmesini dilediler.

Ramazan Bayramı ilgili duygu ve düşüncelerini 3 dilde (Türkçe, Kürtçe, Arapça) ifade eden esnaf ve vatandaşlar, bu bayramın zulüm altındaki Müslümanlara kurtuluş vesilesi olmasını temennisinde bulundular.

"Bu bayramda küskünlük ve dargınlıkların bitmesini temenni ediyorum"

Anadili Arapçayla duygularını dile getiren vatandaşlardan İbrahim Sürücü, "Ramazan Bayramı'nda Müslümanlar birbirlerine gitmeli, küskünler barışmalıdır. Çünkü bu dünya âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimize kalmadı." dedi.

Sürücü, "Peygamber Efendimiz: 'Müslümanlar kardeşlerinin kapısını çalmalı ve onları ziyaret etmelidir.' diye buyuruyor. Bu yüzden Müslümanlar bu bayramda mahalle veya oturdukları apartmanlarda bulunan komşularını ziyaret etmelidir. Çünkü İslam, komşuluğa da çok büyük önem veriyor ve iyi bir komşu bazen kardeşten de ötedir. Allah ve Resulü için bir Müslüman, komşu ve akrabasını ziyaret edip hatırını sormalı, ne ihtiyacı olduğunu bilmelidir. Eğer küskünlükler varsa af etmelidir. Çünkü ölüm var ve bu dünya sevgili Peygamberimize dahi kalmadı. Bu bayram bütün İslam âlemine mübarek olsun." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de yaşanan sıkıntıların son bulmasını ve dünyadaki zulmün kalkmasını diliyorum"

Çocuklarının nafakasını kazanmak için seyyar satıcılık yaptığını belirten Hikmet Güneş, duygularını Siirt'in bir rengi olan Kürtçe'yle anlattı:

"Ben çocuklarımın ekmeğini kazanmak için seyyar satıcılık yapıyorum. Tekrar bir bayrama daha kavuşmuş bulunuyoruz. Herkesin Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bütün dünya ve Türkiye halkının, Kürt, Türk ve savaştan dolayı Suriye'den ülkemize sığınan kardeşlerimin de bayramını kutluyorum. Yüce Allah'tan bu bayramın bizlere esenlik getirmesini, Türkiye'de yaşanan sıkıntıların son bulmasını ve insanlığa yapılan zulmün kalkmasını diliyorum." dedi.

"Bayram, Allah'ı unutmamak ve Peygambere itaat etmektir"

Bayramın, Allah'ı unutmamak ve Peygamber'e itaat etmek olduğunu dile getiren 82 yaşındaki Kore Gazisi Tahir Sezai, "Bayram, birlik ve beraberlik demektir. Bayramda küs olanların birbirleri ile barışmasını diliyorum. Bu vesile ile bütün İslam âleminin bayramını tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

"İslam ülkelerinde akan kanın durmasını, zulmün bitmesini diliyorum"

"Bayram; sevinç, mutluluk, kardeşlik, barış, sevgi, rahmet, mağfiret, cehennem ateşinden kurtuluştur." diyen Eczacı Adnan Efe, "Cenabı Allah bizlere rahmet ve mağfireti ile muamele ederek cennetine nail etmesini temenni ediyorum. İslam ülkelerinde akan kanın durmasını, zulmün bitmesini ve bütün dünya coğrafyasındaki Müslümanların kurtuluşuna vesile olmasını dileyerek insanların güzel bir bayram geçirmelerini diliyorum.

"Eski bayramların geri gelmesini diliyorum"

Marangozluk yapan Nevzat Yaşa, toplumun kanayan bir yarasına parmak basarak, "Ramazan Bayramı; kardeşliğin, barışın, fakir fukaranın ve İslam âleminin bayramıdır. Bu bayramda her Müslüman akrabaları, komşuları, yakın dostlarını ziyaret etmelidir. Eski bayramlarda bunlar kesinlikle ihmal edilmezdi. 15-20 kişilik guruplar halinde bu saydıklarımla bayramlaşmaya gidilirdi. Ama şimdilerde maalesef bu adet terk edildi. Kardeşin kardeşten haberi yok. Şimdiki bayramlarda tat kalmadı, eskiden bayram geldiğinde sabaha kadar yatamazdık ama şimdi ise insanlar bayram namazını kılıp mezar ziyaretinden sonra evlerine çekilip bir daha çıkmıyor. Eski bayramların geri gelmesini istiyorum. Çünkü bayram; kardeşlik, sevinç ve huzur demekti ama şimdi o da kalmadı. Bizim birbirimizden haberimiz kalmadı. Bazı insanların evinde yiyecek bir lokma ekmeği yok, komşumuz aç ve bizim onlardan haberimiz olmuyor." şeklinde konuştu.

"Bayramın benim için çok önemli bir değeri vardır"

Bayram geldiğinde ilk yaptığı işin, dedesinin evine gidip elini öpmek olduğunu söyleyen 12 yaşındaki Muhammed Can Tekçe, "Öncelikle buradan bütün İslam âleminin bayramını kutlamak istiyorum. Bayramın biz Müslümanlar için çok önemli bir değeri vardır. Maddi olmasa da manevi olarak bizim için çok kıymetlidir. Bayram demek kardeşlik demektir ve küsler mutlaka o gün barışır, dargınlar birbirleri ile kucaklaşır ve İslam âlemi kardeşlik içinde olur. Bayram sabahı ilk önce dedemin ziyaretine gider elini öperim, teker teker bütün akrabalarımın evini gezer bayramlarını kutlar ve ellerini öperim. Daha sonra mahalleye gelir kendi arkadaşlarımla bayramlaşırım." ifadelerini kullandı

"Ümmeti Muhammedin huzurlu olduğu ve savaşların bittiği bayramlara kavuşmayı diliyorum"

Bu sene Ramazan ayını kazasız belasız atlatmaya çalıştığını, fakat çocuklarının hastalığından dolayı çok zor bir Ramazan geçirdiğini ifade eden berber esnafından Yunus Akınay, "Ama Allah'a şükürler olsun ki ibadetlerimizden geri kalmadık. Oruçlarımızı tuttuk ve bayrama giriyoruz inşallah. Buradan bütün Ümmet-i Muhammed'in bayramını kutluyorum güzel ve hoş bir bayram geçirmekle beraber ümmetin mutlu, huzurlu ve savaşların bittiği bayramlara kavuşmasını temenni ediyorum." dedi.

"Bu bayramın İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diliyorum"

Ramazan ayında çok güzel bir haz ve tat aldığını belirten Siirt'in kanaat önderlerinden Mehmet Tetik, "Eski Ramazanları hatırladığımızda çok özlüyoruz. Çünkü şimdiki Ramazanlardan oldukça farklıydı. Eski dönemlerde geçirdiğimiz Ramazanlarda insanlar çok zorluk çekiyorlardı, kendi tarlasında çalışanlar oluyordu, bizler de göçer olarak çok zorluk çekiyorduk. Bugünkü Ramazanlar ise çok daha kolay. Allah bizlere, hiçbir sıkıntı çekmeden oruç tutmayı nasip etti. Ramazan ayını çok güzel bir şekilde geçirdik. Teravih namazlarını kıldık, mukabele yaparak hatim indirdik. Bu vesile ile bu bayramın İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diliyorum." temennisinde bulundu.

Bu bayramın Siirt'imize ve bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyorum

Siyasi gerilimden dolayı işlerinin biraz etkilendiğini ve bu gerilimin ekonomiye de yansıdığını belirten Fıstıkçı Yakup Yıldız, "İşlemiz biraz aksadı. Ama yine de Allah'a şükürler olsun ki hamd etmeye devam ediyoruz. Bu sene Ramazan oldukça güzel geçti. Geçen sene biraz sıcaktı ama bu sene Allah'a şükürler olsun serin ve güzel geçti, bu nedenle mutluyuz. Bu Ramazan, oruçlarımızı iyi tuttuk, ibadetlerimizi de yaptık. Ramazan bayramı da geliyor. Bu bayramın Siirt'imize, ülkemize İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyorum." dedi. (Murat Orhan-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir