• DOLAR 6.861
  • EURO 7.752
  • ALTIN 392.135
  • ...
Çarşı pazarda Ramazan Bayramı bereketi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bir kaç gün öncesine kadar bomboş olan çarşı-pazarlarda, bayramın bereketiyle yoğunluk yaşanıyor. Tezgâhları süsleyen bayram şekeri, ayakkabı ve elbiseler bayram alışverişi için gelen vatandaşların ilgisini çekiyor.

Manavından terzisine, berberinden giyimcisine, ayakkabıcısından tuhafiyecisine tüm esnaf bu durumdan memnun kalarak ‘Ramazan Bayramı bereketiyle geldi' ifadelerinde bulunurlarken, bazısı ise kalabalığa rağmen alışveriş yapanların az olduğunu belirttiler.

Yıl boyunca yoğunluk yaşayan giyimciler çarşısı ekonomik fiyatları nedeniyle Midyat'ın çevre köy ve mahallelerden gelenlerin akınına uğruyor.

Fiyatların yüksek olması ete rağbeti düşürüyor

20 yıldır kasaplık yaptığını belirten Sait Turgut tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ve Midyat halkını beklediklerini söyledi.

Turgut, “Esnaf olarak daha işlerimiz açılmadı. Fiyatların yüksek olması bunun sebebi. Geçen yıllara oranla 35 liraya sattığımız kırmızı etin kilosunu bugün 43-45 liradan satmak durumunda kalıyoruz. Türkiye’de hayvancılık ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Hükümetin ve devletin buna en kısa sürede çare bulmaları lazım. Özellikle arpa ve saman fiyatlarıdır. Bu konuda hükümet pasif kaldı. Besici hayvan yetiştiremiyor. Eğer hayvanın gıdasını tedarik edemezse nasıl yetiştirir. Eğer buna çare bulunmazsa dışarıdan hayvan almakla bu iş çözülmez.”dedi.

Ayakkabıcı ve çantacı esnafı  Mahsum  Gümüş ise, “Ramazan ayı zaten bereket ayıdır. Ondan sonra güzel bir kutlama olarak Ramazan bayramımız var. Çok şükür durum iyi. Burada hem yerli hem yabancı turist yoğunluğu var. Bunun bize etkisi var. Şimdi ise bayramdır. Daha yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Tabi yoruluyoruz da. Giyimciler çarşısı olarak tüm ürünlerde tek fiyat yapmışız. Bu şekilde gelen müşterilerimizi memnun ediyoruz.  Yoğunluk var. Fiyatlarımız kira, eleman ve diğer giderler nedeniyle biraz yüksek. Bazı kesimin alım gücü fazla yoktur. Özellikle asgari ücretlinin alım gücü yoktur. Düşünün bir ailede dört kişi ayakkabı alırsa nasıl ödeyecekler. Gizli bir kriz var. Biz yine de yardımcı olmaya çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bir diğer çarşı esnafı  Renas Çiçek , “Ramazan bereketiyle geldi. İşlerimiz iyi çok şükür. Ramazandan önce satışımız olmuyordu. Ama şimdi çok şükür satışlarımız iyidir” şeklinde konuştu..

Bayram yoğunluğunun arife günü akşamına kadar sürmesi bekleniyor. (Süleyman Tunç-İLKHA)

 

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir