• DOLAR 6.822
  • EURO 7.569
  • ALTIN 379.237
  • ...
MGK toplantısı sona erdi

Akdeniz'deki gelişmelerin de yer aldığı açıklamada 'Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Uluslararası hukuka uygun faaliyetlerine devam edeceğinin ve oldubittilere izin verilmeyeceğinin altı çizilmiştir.' denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantı 3,5 saat sürdü.
 
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki MGK toplantısının ardından bildiri  yayımlandı.
 
Bildiride, Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve  dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak, milli birlik ve beraberlik ile  bekayı tehdit eden PKK/PYD-YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere, yurt içinde ve  yurt dışında terör örgütlerine karşı sürdürülen mücadele hakkında Kurul'a bilgi  sunulduğu ve müzakere edildiği belirtildi.
 
Bu bağlamda, Kuzey Irak'ta yuvalanan PKK örgütüne karşı  başarıyla yürütülen "Pençe Harekatı"nın kapsamlı şekilde ele alındığı ifade  edilen bildiride, "Türkiye'nin bütün terör örgütleriyle geçmişte olduğu gibi aynı  azim ve kararlılıkla mücadelesine devam edeceği vurgulanmıştır." ifadesi  kullanıldı.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da görev yaptığı İdlib Gerginliği  Azaltma Bölgesi'nde yaşayan sivil halka yönelik Suriye rejimi tarafından  gerçekleştirilen saldırıların İdlib Mutabakatı'na aykırı olduğu ve Astana ruhunu  zedelediği belirtilen bildiride, yeni bir insani krize ve kitlesel göçe engel  olmak maksadıyla ilgili ülkelerle temasların sürdürüldüğü kaydedildi.
 
Kıbrıs Adası ve çevresinde son dönemde yaşanan gelişmelerin de ele  alındığı vurgulanan bildiride, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti ile Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini koruma kararlılığı bir  kez daha teyit edilerek, bölgeye yönelik provokatif davranışlardan ve sorumsuz  açıklamalardan kaçınılması gerektiği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz'de uluslararası  hukuka uygun faaliyetlerine devam edeceğinin ve oldubittilere izin vermeyeceğinin  altı çizilmiştir." açıklamasına yer verildi.
 
Yeni Zelanda'da vuku bulan ırkçı terör saldırısında olduğu gibi Sri  Lanka'da da masum insanları hedef alan radikal, ırkçı ve örgütlü terör  saldırısının aynı şiddetle kınandığı kaydedilen bildiride, "Türkiye'nin, terörün  dini, dili, ırkı, rengi olmadığı şeklindeki yaklaşımını ısrarla sürdüreceği, Sri  Lanka halkının acılarını paylaştığı dile getirilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir