• DOLAR 7.292
  • EURO 8.536
  • ALTIN 477.149
  • ...
"borç defteri" satın aldılar

 

Osmanlı'dan kalan geleneği sürdüren Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Trabzon Şubesi, borçların yazılı olduğu veresiye defterini satın aldı.

MÜSİAD Trabzon Şubesi üyeleri, Değirmendere Mahallesi Sezai Uzay Caddesi'ndeki İsmail Aydın'a ait bakkalı ziyaret ederek Osmanlı döneminde sürdürülen geleneğe göre veresiye defterini satın almak istediklerini belirtti.

Aydın ile defterdeki borcu belirleyen iş adamları, mahallelinin esnafa borcunu tespit etti. Yapılan pazarlık sonucu Aydın'a 6 bin 500 lira teklif eden iş adamları, mahallelinin borcunun bulunduğu veresiye defterini satın aldı.

Ramazan ayında borçluların defterinin satın alınmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Aydın, "Osmanlı'da sürdürülen ve 'zimem' defteri olarak bilinen veresiye defterimi MÜİSAD'a verdim. Ben hakkımı helal ediyorum, emeği geçenlere de teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 Osmanlı’dan kalma bir güzellik olan Zimem uygulamasında zenginler, borçlarını ödeyemeyenlere yardımcı olurlardı. Bunu yaparken kendi isimlerinin bilinmemesini, gizli yapılmasını isterlerdi. Veremeyenleri tespit edip borçlarını öderlerdi. Durumu iyi olmayan fakirlerin de borçlarını öderlerdi. Eğer borcunu ödeyemeyen bulamazlarsa, borç defterini açıp rastgele bazılarının borçlarını öderlerdi. Bu olay, zimem defteri diye şöhret bulmuştur.

Önceki yıllarda da MÜSİAD yöneticileri benzer uygulamalarda bulunmuştu

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir