• DOLAR 7.804
  • EURO 9.367
  • ALTIN 444.884
  • ...
ATO ve ASO mobilya sektörü için kolları sıvadı

EKONOMİ SERVİSİ

Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Ankara Sanayi Odası'na (ASO) Mobilya Komitelerinin Müşterek Toplantısı Ankara Sanayi Odası'nda yapıldı. Toplantıya Ankara Milletvekili Emrullah İşler, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal,  ATO ve ASO'nun Yönetim Kurulu Üyeleri ile sektörle ilgili meslek komitesi üyeleri katıldı.

"MAMAK MUHAREBE OKULU" ARAZİSİ ÖNERİSİ

Sitelerdeki işletmelerin taşınması için başka yerler yapıldığını ancak kimsenin gitmediğine de dikkat çeken Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de konuşmasında, "Çünkü Pazar burada. Çözümü bu bölgede aramak lazım. Bildiğim kadarıyla Mamak Muhabere Okulu boşaltılıyor. Okulla Siteler'in arasında boş bir alan da var. Bu bölgenin bir kısmı verilirse ve yeni Siteler'i hemen bitişiğinde kurarsak Ankara'ya iyi bir hizmet yapmış oluruz. Eski alanda da kentsel dönüşüm çalışması yapılarak yüksek katlarla bir rant sağlanır, buradan sağlanacak gelirle de yeni Siteler'in yapımı için belli ölçüde finansman sağlanmış olur. Eski alanda yapılacak yapıların içinde teşhir salonları da olabilir." diye konuştu. Özdebir, ASO'nu ortaklığında yapımı devam eden Elmadağ Mobilya İhtisas OSB tamamlandığında büyümek isteyen bazı şirketlerin orayı da değerlendirebileceğini sözlerine ekledi.

"BU HALİYLE BIRAKILIRSA SİTELER CAN ÇEKİŞİR"

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Siteler'in mobilya üretiminde ve ticaretinde Türkiye'nin kalbi konumundayken, dünyanın birçok ülkesine mobilya ihraç ederken zamanla İstanbul, Bursa gibi illerin gerisinde kaldığını söyledi. Siteler'de çözüm ararken insan faktörünü göz önünde bulundurmak gerektiğine dikkat çeken Baran, dönemin Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiyaki'nin imza attığı Hamamönü projesini örnek gösterdi. Baran, Tiryaki'nin risk alarak ortaya bir eser koyduğunu söyledi. Baran, "2 bin kişiyi biraraya getirip gönül birliği oluşturulursa yol alınabilir. Ya rızaları alıp bu işe girişmek lazım ya da Veysel Başkanın yaptığı gibi risk almak lazım. Bu haliyle bırakılırsa Siteler can çekişir" dedi.

İŞLER'DEN KOMİTE KURMA ÖNERİSİ

Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler de yaptığı konuşmada, sunumlarda geçen verilere değinerek "Şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım" dedi. Değişim dönüşümün yakalanamaması durumunda Siteler'in tamamen biteceğini kaydeden İşler, "Bu konuda ATO'ya ve ASO'ya büyük görev düşüyor. Siteler'le ilgili çalışma yapmak üzere bir komite kurmamız lazım. Ankara milletvekili olarak bu komiteyi ben de desteklerim. Komite olarak Siteler'i nasıl ihya edeceğimizi bütün alternatifleriyle düşünüp Sayın Cumhurbaşkanımıza da konuyu sunmamız lazım" diye konuştu. İşler'in Siteler için çalışma yapmak üzere komite kurulması önerisi ATO ve ASO tarafından olumlu karşılandı ve komite kurmak üzere çalışma yapılması kararı alındı. Toplantıda, Siteler için hazırlanmış iki ayrı proje de üyelere sunuldu.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir