• DOLAR 8.067
  • EURO 9.682
  • ALTIN 460.376
  • ...
Çavuşoğlu Meksikalı mevkidaşı Ebrard ile görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Birleşik Meksika Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından iki ülkenin Dışişleri Bakanları arasında çalışma toplantısı düzenlendi. Toplantıya ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlar, ikili gündemin tüm alanlarda güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için yapıcı, yakın ve aktif diyaloğun sürdürülmesinin önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinde ilerleme kaydedilmesinin önemini yineleyen Dışişleri Bakanları, yetkili devlet kurumları ve iş sektörlerini, ticaret ve yatırım akışının artırılması ve çeşitlendirilmesine yönelik çabaları yoğunlaştırmaya teşvik etmek hususunda mutabık kalmışlardır. Türkiye ve Meksika için öncelikli olan alanlar bakımından mevcut potansiyel ve fırsatlardan istifade edilmesinin önemi ile bunu mümkün kılacak hukuki çerçevenin oluşturulması gerekliliğinin altını çizmişlerdir."

THY'nın ağustos ayında iki ülke arasında yolcu uçuşlarını başlatacağı bilgisi verilen açıklamada, "Bu gelişme turizm, ticaret ve yatırım alanlarında ilişkilerin canlandırılmasına katkı yapacaktır." denildi.

"Türkiye ve Meksika Dışişleri Bakanları, Hükümetlerinin çok taraflılığa olan desteğini teyit etmişler ve ortak ilgi alanlarının ele alındığı gayriresmi bir diyalog forumu olan MIKTA Grubu’nun güçlendirilmesi için çalışmak hususunda mutabık kalmışlardır." Denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "Ayrıca, göç, kalkınma, iklim değişikliği, terörizm, organize suçla mücadele ve insan hakları gibi ciddi küresel sınamalara yapıcı çözümler bulmaya yönelik çabalara katkıda bulunmanın öneminin altını çizmişlerdir. Bakanlar, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel konular hakkında da istişarede bulunmuşlardır.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakan Marcelo Ebrard son olarak, iki ülkenin ortak gündeminin sistematik şekilde takibine ve yeni işbirliği alanlarının belirlenmesine imkan sunan ikili bir mekanizma olan İki Uluslu Komisyonu güçlendirmeye hazır olduklarını belirtmişlerdir. Komisyonu oluşturan Komitelerin faaliyetlerine yön verilmesi amacıyla, ekiplerine şimdiye kadar elde edilen sonuçların bir değerlendirmesini yapmaları talimatını vermişlerdir." (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir