• DOLAR 7.558
  • EURO 8.983
  • ALTIN 474.05
  • ...
İçişleri Bakanlığı: Soru önergesine verilen cevap çarptırıldı

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun Meclis'te sorduğu soru önergesine ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, söz konusu soru önergesine verilen cevabın çarpıtıldığını belirtti.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, TBMM Başkanlığına sunulan yazılı soru önergelerine Bakanlık olarak cevap verildiği, birçok milletvekili tarafından verilen cevaplar doğu servis edildiği kimi milletvekilleri tarafından ise çarpıtıldığı belirtildi.

Silah ruhsatıyla ilgili verilen soru önergesinin hatırlatıldığı açıklamada, "Geçtiğimiz günlerde Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’nun, CHP Niğde Milletvekili Sn. Ömer Fethi Gürer’in Silah Ruhsatlarıyla ilgili Soru Önergesi’ne verdiği cevaba istinaden, 13.05.2019 tarihinde bazı basın yayın organlarında, '2018 yılında 273 bin 447 silah ruhsatı düzenlediğine' dair gerçek dışı bilgilere yer verilmiştir. Oysa ki Bakanlığımızın soru önergesine verdiği cevap çok açık ve netti. Verilen cevapta 'Güvenlik görevlileri dışındaki kişilere 2018 Kasım itibariyle 273 bin 447 silah ruhsatı düzenlenmiştir.' ifadesi yer almıştır. Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere 273 bin 447 silah ruhsatı rakamı sadece geçen yılın rakamı olmayıp, daha önceki yılları da kapsayan toplam (kümülatif) silah ruhsatlarını içermektedir." denildi.

Soru önergesine verilen cevabın çarpıtıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yine bugün bazı basın yayın kuruluşlarında Bakanlığımızın CHP İstanbul Milletvekili Sn. Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun ‘2015- 2018 döneminde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün silah alımına ilişkin hangi firmaya ne kadar ödeme yapıldığına ilişkin soru önergesine’ verdiği cevap da kamuoyuna çarptırılarak servis edilmiştir.

Basına verilen bilgilerde “Değişik firmalardan alınan silahların toplam maliyetinin 3 milyar 469 milyon 320 bin TL ödendiğine” dair gerçekle alakası olmayan, tamamen abartılı maliyet rakamı yer almıştır. Oysa ki söz konusu soru önergesine verilen cevap incelendiğinde “Üç farklı firmadan alınan silahların toplam maliyetinin 34 milyon 693 bin 200 TL” olduğu açıkça görülmektedir. Gerçek maliyetin 100 katı olan 3 milyar 469 milyon 320 bin TL rakamını basın ile paylaşmak,  bilginin nasıl çarpıtılarak manipüle edildiğinin açık bir kanıtıdır." (İLKHA) 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir