• DOLAR 5.811
  • EURO 6.429
  • ALTIN 272.9
  • ...
bombalamadan önce "5 dakikanız var" diye aramışlar

İşgalci israilin Gazze Şeridi'ne düzenlediği son saldırılarda öğrencisi, öğretmeni ve idarecisinin el birliğiyle yenilenen Hazreti Rukiye Kız Okulu da ağır hasar aldı.

İsrail'in 4-5 Mayıs'ta Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hasar gören yaklaşık bin evin yanı sıra çok sayıda okul da bombaların hedefi oldu.

Gazze'deki Eğitim ve Öğretim Bakanlığı Sözcüsü Mutasım el-Minavi, İsrail saldırılarında 13 okulun hasar gördüğünü, bunların arasında en ağır hasarın Hazreti Rukiye Kız İlk-Ortaokulu'nda bulunduğunu söyledi.

Minnavi, okulun altyapı sistemlerinden laboratuvarlarına kadar büyük hasar gördüğünü, binanın şu an kullanılamadığını ve zararın 500 bin dolar olduğunu ifade etti.

Okul Müdürü Münevver Musabbah da okulun yanındaki yüksek katlı bir apartmanın vurulması ve enkazın okulun üzerine çökmesi nedeniyle zararın çok büyük olduğunu kaydetti.

Musabbah, 600 kız öğrencinin bu okulda öğrenim gördüğünü ifade ederek, personel ve öğrencilerin İsrail saldırılarının ardından ortaya çıkan yıkım karşısında şoka uğradıklarını aktardı.

Musabbah, eğitimin aksamaması için okul idaresinin saldırıların ikinci günü hemen çalışma başlattığını, öğrencisi, idarecisi, öğretmeni hep beraber enkazı kaldırmak ve saldırının tüm izlerini temizlemek için gönüllü çalıştığını, giriş yapılamayan ana kapı yerine batı cephesinde yeni bir kapı açıldığını anlattı.

Musabbah enkaz kaldırma çalışmalarına "İyilik Başakları" isimli gönüllülerden oluşan grubun da destek verdiğine değindi.

"Sadece 5 dakikanız var binayı tamamen boşaltın"

Öğrencilerinden 14 yaşındaki Şehed Ziyade okulun üzerine yıkılan yüksek katlı "El-Ömer Apartmanı'nda oturduklarını kaydederek, okulu, evi ve tüm anılarının İsrail saldırılarıyla yok olduğunu ifade etti.

Ziyade, babasının bir ev almak için sarf ettiği 25 yıllık çabanın dakikalar içinde heba olduğunu belirterek, İsrail istihbaratından bir kişinin saldırının gerçekleştiği gün 18.00'de babasının cep telefonunu arayarak "Sadece 5 dakikanız var, binayı tamamen boşaltın, komşulara haber verin" dediğini aktardı.

Gazzeli öğrenci Ziyade, tüm dairelerin bir anda boşaltıldığını, ağlama sesleri, çocuk seslerinin sokakta yankılandığını, apartmanın bir anda gözlerinin önünde yerle bir olduğunu belirtti.

Kısa bir süre önce Ömer Apartmanı'ndaki evlerinin tüm eşyalarını yenilediklerini söyleyen Şehed Ziyade, şu anda ise akrabaların verdiği birkaç temel eşya bulunan kiralık bir evde ailesiyle yaşadıklarını ifade etti.

Siyonist israil'in 4-5 Mayıs'ta Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, ikisi hamile 3 kadın ile 2 bebeğin de aralarında bulunduğu 25 Filistinli şehit olmuş, 150 Filistinli yaralanmıştı.

Gazze'deki Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, işgal rejiminin saldırılarında 100'den fazla apartman dairesinin yıkıldığını, 700'ünün ise hasar gördüğünü aktarmıştı.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir