• DOLAR 5,7165
  • EURO 6,2917
  • ALTIN 275,858
  • ...
Adıyaman'da ilk defa kapalı yöntemle ameliyat yapıldı

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Adile E. ismindeki hasta uzun zamandır devam eden karın ağrısı, bulantı, kusma iştahsızlık ve kilo kaybı şikâyetleri ile Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurması üzerine Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sabri Özdaş ve Gastroentroloji Cerrahı Op. Dr. Cihan Gökler tarafından hastaya mide kanseri teşhisi konuldu. Doktorların erken tanısı sayesinde Adıyaman'da ilk defa kapalı yöntemle ameliyat yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Sabri Özdaş, "Hastamız karın ağrısı, bulantı, kusma iştahsızlık ve kilo kaybı şikâyetleriyle kliniğimize başvurdu. Yapılan tetkikler neticesinde mide kanseri olduğu anlaşılınca hasta ve hasta yakınlarına yapılacak olan bu yeni teknik ameliyat ile ilgili tüm bilgiler verildi. Gerekli tüm hazırlıklardan sonra yaklaşık 5 saat kadar süren başarılı bir ameliyat yaptık. Ülkemizde ancak büyük merkezlerde yapılabilen böyle bir ameliyatı Adıyaman’da ilk kez gerçekleştirmiş olduk. Karın ön duvarı açılmadan tamamen kapalı bir şekilde, midede bulunan kanserli bölge; geride kanserli hiçbir nokta bırakılmadan temizlenerek tümör karından çıkartıldı." dedi.

Özdaş daha sonra konuyla ilgili olarak şöyle devam etti: "Ameliyat sonrası ilk günde hastamız yürütüldü. Üçüncü gün ağızdan besin verilerek hasta takibe alındı. Hastanın takiplerinde gayet iyi ve sağlıklı olduğu anlaşıldı. İlimizde ilk defa yapılan ameliyatın başarılı olarak gerçekleşmesi hem hastayı hem de bizi ekip olarak mutlu etti. Bu ilk ameliyatımızdan yaklaşık bir hafta önce de tamamen kapalı yöntemle kolon kanseri olan bir hastamıza da laparaskopik sub total kolektomi ameliyatı uyguladık. İki hastamız da şu anda gayet sağlıklı ve memnun durumdalar. Bu tür ameliyatların hasta sağlığı ve hasta konforu açısından ne kadar önemli olduğunu, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin ne kadar hızlı ve komplikasyonsuz olduğunu hep beraber görmüş durumdayız. Bu konuda bizlere yardımcı olan farklı bölümlerdeki birçok doktor arkadaşımıza, hemşire ve tüm ekip arkadaşlarımıza yardımlarından dolayı çok teşekkür ederiz. Ayrıca hastane başhekimimize ve yönetim kadrosuna bu konularda verdikleri desteklerinden dolayı da ayrıca teşekkür ederiz."

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan ise "Mide kanseri, kolon kanseri, rektum kanseri, karaciğer ve dalak ile ilgili birçok hastalığın büyük merkezlerde kapalı yöntemle ameliyat edildiğini biliyoruz. Bundan sonra hastanemizde de bu tür ameliyatların düzenli ve sürekli yapılacağını umut ediyoruz. İlimizde bu şekilde gerçekleştirilen minimal invazyon ve ileri laparaskopik teknik ameliyatların yaygınlaşması, ilimizin ve hastanemizin bölgede bir sağlık merkezi olmasında önemli bir adım olduğuna inanmaktayız. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sabri Özdaş ile Gastroentroloji Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Cihan Gökler ve ekibini tebrik ediyor hastamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." ifadelerini kullandı. (Cemil Özdaş–İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir